W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inwestujemy fundusze unijne w śląski transport. Wspieramy edukację z zakresu bezpieczeństwa kolejowego w całym kraju

27.11.2020

Trzy umowy o dofinansowanie projektów z Funduszy Europejskich zawarło dziś Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Dzięki realizacji nowych inwestycji na Śląsku wydłuży się droga ekspresowa S1, a modernizacja linii kolejowych Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego usprawni przewóz towarowy. Wsparcie otrzyma także Kampania Kolejowe ABC.

Na grafice screeny ze zdalnego spotkania. Od lewej wiceminister Waldemar Buda.

Polski rząd zapewnia w całym kraju coraz lepszy transport. Dziś inwestujemy pieniądze unijne i krajowe w drogę i kolej na Śląsku. Wartość wkładu krajowego dla  trzech projektów to 375 milionów złotych. Dzięki rewitalizacji północnej części obwodnicy towarowej Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego znacząco usprawni się ruch kolejowy. Po odnowionych trasach pojedzie więcej ładunków, co zwiększy konkurencyjność transportu kolejowego w tym regionie. Dostępność komunikacyjną województwa śląskiego wyraźnie poprawi także budowa fragmentu trasy S1 pomiędzy Podwarpiem a Dąbrową Górniczą

– mówił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który uczestniczył w podpisaniu umów.

Ekspresowe połączenie w województwie śląskim

Dzięki dofinansowaniu z Programu Infrastruktura i Środowisko w wysokości prawie 169 milionów złotych powstanie fragment trasy S1 pomiędzy Podwarpiem a Dąbrową Górniczą.

Odcinek DK1 o długości 6,95 kilometra będzie przebudowany do parametrów drogi ekspresowej. Wybudowane będą między innymi cztery mosty i cztery wiadukty drogowe oraz dwie kładki dla pieszych. Nawierzchnia zostanie dostosowana do obciążenia 11,5 tony na oś.

Docelowo droga ekspresowa S1 będzie miała 135 kilometrów długości. Stanie się ona nie tylko ekspresowym połączeniem od granicy państwa w Zwardoniu do lotniska w Pyrzowicach i autostrady A1, lecz także ważnym połączeniem międzynarodowym.

Sprawniejszy przewóz towarów koleją

PKP PLK SA otrzyma prawie 256,5 miliona złotych z funduszy unijnych na modernizację tras kolejowych na odcinkach Gliwice – Bytom, Chorzów Stary – Mysłowice oraz Dorota – Mysłowice Brzezinka. Są to fragmenty północnej części obwodnicy towarowej Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

W ramach projektu będą realizowane prace budowlane na długości 30 kilometrów. Będą one obejmowały między innymi kompleksową przebudowę stacji Katowice Szopienice Północne, wymianę nawierzchni torowej na liniach kolejowych wraz z wymianą wybranych rozjazdów, przebudowę sieci trakcyjnej, prace na wybranych obiektach inżynieryjnych, oraz prace na przejazdach kolejowo-drogowych.

Dzięki inwestycji znacząco zostanie usprawniony ruch kolejowy w regionie. Wraz ze wzrostem prędkości skróci się czas przewozu towarów, a to zwiększy konkurencyjność kolei oraz przyczyni się do ochrony środowiska. Inwestycja korzystnie wpłynie na rozwój gospodarczy Śląska.

Czym skorupka za młodu nasiąknie

Umowy, jakie dzisiaj podpisujemy to nie tylko wsparcie dla inwestycji transportowych. Dofinansowanie na dalszą działalność uzyska Kampania Kolejowe ABC. To ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego, skierowana do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz ich nauczycieli i wychowawców. Projekt otrzyma 9 milionów wsparcia krajowego

– dodał Waldemar Buda.

Kampania, realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego, otrzyma 51 milionów złotych ze środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Za te pieniądze będą prowadzone zajęcia edukacyjne na terenie całej Polski. Uzyskane środki zostaną wykorzystane także na informacyjno-edukacyjną kampanię medialną na rzecz poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa pasażerów.

{"register":{"columns":[]}}