W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak pobudzić gospodarkę po pandemii? Minister Jarosińska-Jedynak rozmawiała o tym z samorządowcami i przedsiębiorcami z Podkarpacia

28.05.2020

Wsparcie lokalnych przedsiębiorców i ochrona firm przed skutkami ekonomicznymi pandemii wywołanej przez koronawirus to tematy drugiego posiedzenia zespołu do spraw pobudzania aktywności podkarpackiej gospodarki, które odbyło się 28 maja. W spotkaniu wzięła udział Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

W pomieszczeniu przy biurku siedzi przed monitorem marszałek W. Ortyl. Na ekranie minister M. Jarosińska-Jedynak

Podczas posiedzenia zespołu szefowa MFiPR przedstawiła ofertę Krajowych Programów Operacyjnych dla przedsiębiorstw zaplanowaną na lata 2014-2020. Zaprezentowała również narzędzia niwelujące skutki pandemii przygotowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. To Funduszowy Pakiet Antywirusowy, który jest uzupełnieniem rządowej tarczy antykryzysowej. Zakłada on zmiany w prawie polskim i unijnym oraz pieniądze na ratowanie gospodarki i walkę z koronawirusem.

Kilka dni temu uruchomiliśmy środki na działalność obrotową dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Pula pieniędzy dostępnych w tym instrumencie to 2 miliardy złotych, ale już teraz wiemy, że zainteresowanie przedsiębiorców tym rodzajem pomocy jest tak duże, że zwiększymy tę pulę o 200-300 milionów złotych – mówiła podczas spotkania minister Jarosińska-Jedynak.

Szefowa MFiPR przedstawiła również inne narzędzia wsparcia dla przedsiębiorców. To między innymi kredyt na innowacje technologiczne z budżetem 350 milionów złotych – w tym konkursie nabór wniosków rozpocznie się 1 czerwca; fundusz pożyczkowy dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw z budżetem 550 milionów złotych – to pożyczki bezkosztowe; rozszerzenie funduszu gwarancyjnego o 600 milionów złotych – banki, które współpracują z Bankiem Gospodarstwa Krajowego już oferują kredyty obrotowe z gwarancją programu Inteligentny Rozwój; a także oferta preferencyjnych pożyczek szerokopasmowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.

W skład zespołu wchodzą między innymi przedstawiciele zarządu województwa podkarpackiego, radni, biznesmeni, przedstawiciele instytucji zrzeszających przedsiębiorców, a także podmiotów wspierających biznes, które działają w ramach samorządu województwa. Zespół został powołany z inicjatywy Władysława Ortyla, marszałka województwa podkarpackiego.

{"register":{"columns":[]}}