Jak polityka spójności oddziałuje na rozwój naszego kraju?
10.03.2022
Zapraszamy do lektury publikacji pt. „Wpływ polityki spójności na rozwój społeczno-gospodarczy Polski i regionów w latach 2004-2020”. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej od wielu lat prowadzi systematyczne badania nad oddziaływaniem polityki spójności na rozwój kraju i poszczególnych województw.
Wyniki badania pokazują, że realizacja polityki spójności przyczynia się do zmniejszenia dystansu rozwojowego Polski względem średniego poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego krajów UE-27. W latach 2004-2020 dystans ten mierzony PKB na mieszkańca zmalał o 24,2 p.p., z czego blisko 16% było efektem realizacji polityki spójności. Fundusze unijne przyczyniają się również do ograniczenia procesów zróżnicowań wewnętrznych w Polsce. Dystans w poziomie rozwoju gospodarczego dzielącego polskie regiony od średniej UE-27 stopniowo się zmniejsza, a wykorzystanie funduszy unijnych pomaga wszystkim polskim regionom zbliżyć się do średniego poziomu rozwoju UE-27. Fundusze, obok środków budżetu państwa, budżetów samorządów, organizacji pozarządowych i firm, stanowią istotny impuls dla rozwoju społeczno-gospodarczego Polski.
Słowo wstępne Grzegorza Pudy, ministra funduszy i polityki regionalnej
Szanowni Państwo,
Fundusze Europejskie wspierają rozwój naszej gospodarki już od ponad 17 lat. Doświadczenia Polski, będącej jednym z liderów wykorzystania środków z polityki spójności, pokazują jak istotnym czynnikiem dla utrzymania zrównoważonego wzrostu gospodarczego jest dostęp do wspólnotowych funduszy. Otrzymane wsparcie pozwoliło zrealizować wiele projektów inwestycyjnych podnoszących konkurencyjność gospodarki, poprawiających spójność społeczną i terytorialną kraju. Przyczyniło się do włączenia Polski do europejskiej sieci transportowej, rozwoju infrastruktury dostępu do Internetu, zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.
Fundusze europejskie wspierały nie tylko infrastrukturę, ale również wiele działań z zakresu edukacji, rozwoju zawodowego, czy szeroko pojętej przedsiębiorczości. Ich efektem była poprawa jakości życia oraz warunków prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju. Z dofinasowaniem unijnym powstało prawie pół miliona miejsc pracy, a nakłady inwestycyjne wzrosły niemal o jedną czwartą. Łącznie, do końca 2020 roku, na inwestycje przeznaczono prawie 518 mld złotych pozyskanych z UE. Przygotowana przez nas broszura obrazuje nie tylko skalę środków, jakie w ramach polityki spójności trafiły dotychczas do naszego kraju, lecz także pokazuje ich wpływ na rozwój Polski i jej regionów na przestrzeni kilkunastu lat.
Realizacja polityki spójności przyczynia się do zmniejszenia dystansu rozwojowego Polski względem krajów UE-27. Wzrost PKB Polski w latach jej członkostwa w UE był jednym z najszybszych we Wspólnocie. W rezultacie dystans mierzony PKB na mieszkańca zmalał o 24,2 p.p., z czego blisko 16% było efektem realizacji polityki spójności. Środki dostępne w ramach polityki spójności pozwalają zmniejszać poziom zróżnicowania regionalnego w Polsce. Fundusze, obok środków budżetu państwa, budżetów samorządów, organizacji pozarządowych i firm, stanowią istotny impuls dla rozwoju społecznogospodarczego Polski. Zachęcamy do zapoznania się z wynikami badań prowadzonych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, które zostały przedstawione w broszurze.
Życzę Państwu przyjemnej lektury!
Grzegorz Puda Minister funduszy i polityki regionalnej
Materiały
Wpływ polityki spójności na rozwój społeczno-gospodarczy Polski i regionów w latach 2004-2020Broszura_modele2021_web_pl.pdf 8.63MB The Impact of the Cohesion Policy on the Social and Economic Development of Poland and of its Regions in the years 2004-2020
Broszura_modele2021_web_ang.pdf 10.17MB