W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak samorząd ma mądrze poradzić sobie z szansą, jaką jest smart city

19.05.2022

Działania, które uczynią miasta miejscem przyjaźniejszym do życia to cel, który przyświeca idei inteligentnych miast. Co ważne, w tych inicjatywach aktywny udział biorą sami mieszkańcy. W jaki sposób zmienia się obecnie pojęcia smart city? Na to między innymi pytanie odpowiadali uczestnicy debaty podczas kongresu Perły Samorządu w Gdyni. W wydarzeniu uczestniczyła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Pięć osób na scenie w fotelach rozmawia w panelu. Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak z mikrofonem.

Myślenie zmienia się i nasze miasta stawiają na kompleksowe rozwiązania oparte na strategii, a nie na punktowe działania. Coraz więcej samorządowców rozumie, że miasto inteligentne to też udział obywateli w zarządzaniu, dostępność czy troska o środowisko

– mówiła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jako przykład wdrażania idei smart city wiceminister wskazała gospodarza kongresu – miasto Gdynia. Powstało tu Laboratorium Innowacji Społecznych – miejsce, w którym poszukuje się i wdraża nowatorskie rozwiązania wychodzące naprzeciw potrzebom mieszkańców.

Kolejne miasto z ciekawym rozwiązaniem smart, jakie wymieniła Małgorzata Jarosińska-Jedynak to Kielce i Kielecki Park Technologiczny. W stolicy województwa świętokrzyskiego realizację idei miasta inteligentnego postanowiono oprzeć na wypracowanej wspólnie z mieszkańcami długofalowej wizji zrównoważonego miasta przyszłości. W tym celu opracowano Strategię Rozwoju Miasta Kielce 2030+ w kierunku Smart City.

Dziś ośrodkiem innowacji jest także Rzeszów. To właśnie w tym mieście powstał Zintegrowany System Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym. Pod koniec 2021 roku Rzeszów, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadził hybrydowy monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych, co stało się możliwe dzięki otwarciu miejskich danych. Informacje o możliwościach zaparkowania udostępniane są na interaktywnych tablicach w aplikacji mobilnej

– mówiła sekretarz stanu.

Jak oceniła Jarosińska-Jedynak, takie inicjatywy wskazują, że polskie miasta są w grupie liderów, a przynajmniej zaawansowanych w tej tematyce.

Niejednokrotnie to do nas przyjeżdżają zagraniczni partnerzy i podglądają nasze pomysły

– zauważyła wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówiła również o wsparciu działań na rzecz smart city. Wymieniła między innymi program „Rozwój Lokalny”, realizowany z Funduszy Norweskich i EOG z budżetem 117,6 mln euro. Jako przykład pomocy z funduszy unijnych wskazała konkurs dotacyjny "HUMAN SMART CITIES. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców".

{"register":{"columns":[]}}