W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak Ukraina wdraża reformy – misja MFiPR do Kijowa i Mikołajowa

08.08.2024

Przedstawiciele MFiPR odwiedzili Ukrainę w związku z procesem wdrażania instrumentu Ukraine Facility. MFiPR odpowiada ze strony polskiej za koordynację wdrożenia tego mechanizmu wsparcia dla Ukrainy o wartości 50 mld euro, który został przygotowany przez Unię Europejską na lata 2024–2027. Przyznawanie Ukrainie środków przewidzianych w ramach instrumentu następuje stopniowo i zależy od przeprowadzenia przez władze ukraińskie gruntownych reform oraz inwestycji zawartych w Planie Ukrainy – mapie drogowej kompleksowej reformy państwa pod kątem dostosowania go do standardów UE.

Przedstawiciele polskiego MFiPR i ukraińskiego MRWT i ambasady w Kijowie RP w delegaturze EU w Kijowie

Polska jest zdecydowana przyczynić się do naprawy, odbudowy i rekonstrukcji Ukrainy, a także wspierać wysiłki akcesyjne naszego wschodniego sąsiada na drodze do UE. Wdrażanie niezbędnych reform w warunkach trwającej agresji rosyjskiej wymaga zaangażowania po stronie Ukrainy, jak i monitorujących ten proces Komisji Europejskiej oraz państw członkowskich.

Przedstawiciele MFiPR odwiedzili z początkiem sierpnia Kijów, aby rozmawiać z partnerami ukraińskimi odpowiadającymi za proces wdrażania reform w Ministerstwie Rozwoju Wspólnot, Terytoriów i Infrastruktury Ukrainy (MRWT), gdzie funkcjonuje Zespół Wsparcia Reform kierowany przez dyrektora Anatolija Timenko. Podczas spotkania w  Delegaturze UE w Kijowie omówiono stopień przygotowań do realizacji reform przewidzianych w III oraz IV kwartale 2024 r., a także etapów jakościowych i ilościowych przypadających na okres prezydencji Polski w Radzie UE w I połowie 2025 r. Ze strony instytucji UE, w rozmowach uczestniczył zastępca szefa Delegatury – Rémi Duflot. 

Program wsparcia dla ukraińskich urzędników

Partnerzy ukraińscy zwracali uwagę, że warunki wojenne, których efektem ubocznym są problemy demograficzne i odpływ wykształconych kadr to jedno z głównych wyzwań w  procesie programowania i wdrażania niezbędnych reform. Przedstawiciele MFiPR zapowiedzieli uruchomienie programu szkoleniowo-stażowego z obszaru koordynacji polityki regionalnej, który obejmie łącznie 60 urzędników szczebla centralnego oraz regionalnego, przyczyniając się do budowania potrzebnych kadr i zdolności. Partnerem programu po stronie ukraińskiej będzie MRWT.

Koordynacji działań w tym zakresie służyła także wizyta w kijowskim biurze Fundacji Solidarności Międzynarodowej (FSM), która realizuje w Ukrainie projekty z zakresu ochrony ludności cywilnej na poziomie lokalnym, reformy szkolnictwa zawodowego, wsparcia psychospołecznego dla osób w kryzysie wywołanym traumą wojenną, czy też wzmacniania kompetencji samorządów – wspieranych ze środków Polskiej Pomocy MSZ. FSM posiada od 2023 r. ocenę filarową KE, dzięki czemu może ubiegać się o środki dostępne w ramach III filaru Ukraine Facility, co było przedmiotem rozmów.

Wizyta studyjna w Mikołajowie

Delegacja MFiPR odwiedziła również Mikołajów na południu Ukrainy, gdzie spotkała się z przewodniczącym obwodowej administracji wojskowej Witalijem Kimem. Rozmowy dotyczyły reform na poziomie regionalnym, mechanizmów współpracy obwodu z partnerami zagranicznymi oraz wsparcia w kształceniu kadr administracyjnych.

W Mikołajowie przedstawiciele MFiPR spotkali się także z duńską misją dyplomatyczną prowadzącą pionierski projekt wsparcia infrastrukturalno-instytucjonalnego obwodu mikołajowskiego – Mykolaiv-Denmark Partnership. Projekt ten realizowany jest w ramach procesu odbudowy Ukrainy. Spotkanie dotyczyło m.in. zastosowanych przez Duńczyków mechanizmów przeciwdziałania korupcji i sposobów budowania zdolności planowania strategicznego ukraińskiej administracji na poziomie regionalnym. Wyjazd do Mikołajowa poprzedziły konsultacje w Ambasadzie Królestwa Danii w Kijowie.   

W spotkaniach z partnerami ukraińskimi oraz duńskimi uczestniczyli Chargé d'affaires ad interim w Ukraine Agnieszka Góralska, dyrektor Marcin Chruściel, a także eksperci MFiPR, PAIH oraz Ambasady RP w Kijowie.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}