W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak wdrażać innowacje w obszarze energii

12.12.2019

Sektor energii potrzebuje innowacji. Wiele inwestycji, które umożliwią adaptację do zmian klimatycznych i poprawy jakości powietrza jest dofinansowanych z funduszy europejskich. W Warszawie odbywa się dwudniowa konferencja "Innowacje w obszarze energii w aspekcie zmian klimatycznych i poprawy jakości powietrza". Wydarzenie otworzyła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, w konferencji udział wziął również wiceminister Grzegorz Puda.

minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówi do mikrofonu

Innowacje mogą stanowić bardzo ważny element uzyskania przewagi konkurencyjnej dla polskich przedsiębiorstw w różnych sektorach. Między sektorem energii a sektorami powiązanymi - transportowym, budowlanym, chemicznym, teleinformatycznym, występują naturalne synergie, których wykorzystanie przynosi korzyści dla firm działających w tych branżach oraz daje nowe możliwości dla konsumentów – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Minister Jarosińska-Jedynak mówiła także o planowanym wsparciu innowacji w kolejnym 7-letnim okresie programowania UE – w latach 2021-2027.

Bez innowacji - w energetyce oraz innych obszarach - nie będzie możliwe osiągnięcie najbardziej ambitnego założenia Unii Europejskiej, którym jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Będzie to wymagać dużych zmian w podejściu do polityki energetyczno-klimatycznej kraju oraz ogromnych nakładów finansowych i nie dokona się bez zaawansowanych i efektywnych technologii – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W perspektywie 2021-2027 zakładana jest kontynuacja dotychczasowych obszarów wsparcia w zakresie efektywności energetycznej w budynkach i w przedsiębiorstwach, odnawialnych źródeł energii oraz inteligentna infrastruktura energetyczna i infrastruktury ciepła i chłodu. Zakres wsparcia uzależniony będzie od finalnego kształtu unijnej legislacji oraz od wielkości budżetu.

Drugiego dnia konferencji prelegentem był wiceminister Grzegorz Puda. Wystąpienie ministra dotyczyło roli funduszy europejskich w procesie wdrażania innowacji w obszarze energii w ujęciu ochrony środowiska.

Fundusze unijne już ponad dekadę wspierają transformację polskiej energetyki i innowacje. Działalność innowacyjną i badawczą w obszarze energetyki finansuje Programu Inteligentny Rozwój (POIR). W ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) dofinansowywane są inwestycje związane z transformacją energetyczną – podkreślił wiceminister Grzegorz Puda.

Minister Puda zaznaczył że POIiŚ to największy w historii Unii Europejskiej program, którego celem jest rozwój gospodarki przyjaznej środowisku.

Na wsparcie sektora energetycznego POIiŚ przeznacza ponad 12 mld zł – dodał minister Grzegorz Puda.

Celem dwudniowej konferencji jest upowszechnienie wiedzy na temat innowacji w obszarze energii. Wydarzenie jest także okazją do nawiązania bezpośrednich kontaktów pomiędzy dostawcami technologii innowacyjnych a ich potencjalnymi odbiorcami.

Konferencja współfinansowana jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}