Jaka polityka mieszkaniowa i miejska? W Gijón przyjęto specjalną deklarację
14.11.2023
Trzeba wzmocnić europejskie wsparcie dla wdrażania polityki, która ułatwi dostęp do przystępnych cenowo mieszkań – to fragment deklaracji z Gijón podpisanej na spotkaniu ministrów ds. mieszkalnictwa i spraw miejskich. Polskę reprezentował dyrektor generalny Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Robert Bartold.
Deklaracja określa wytyczne dla państw przy projektowaniu i wdrażaniu polityk w danym obszarze.
Deklaracja z Gijon podkreśla potrzebę wzmocnienia europejskiego wsparcia dla promowania i wdrażania polityk, które ułatwią dostęp do przystępnych cenowo mieszkań dla wszystkich, przy jednoczesnym uwzględnieniu rozwoju zdrowego, zrównoważonego przyrodniczo środowiska zbudowanego na obszarach miejskich i wiejskich. W dokumencie wyrażono także potrzebę poprawy zarządzania oraz dzielenia się dobrymi praktykami i doświadczeniami z różnych krajów w tym zakresie.
Polski rząd realizuje program "Pierwsze Mieszkanie" dla osób, które chcą nabyć mieszkanie na własność. Program składa się z dwóch instrumentów: bezpiecznego kredytu 2 proc. oraz Konta Mieszkaniowego. Inny program wspierający budownictwo socjalne i komunalne obejmuje bezzwrotne wsparcie finansowe z budżetu państwa na rozwój budownictwa mieszkaniowego, które zaspokoi potrzeby mieszkaniowe osób o niższych dochodach oraz budownictwa wspomaganego
– powiedział dyrektor generalny Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Robert Bartold przemawiając podczas sesji plenarnej poświęconej przystępnym cenowo i wysokiej jakości mieszkaniom dla wszystkich.
Podczas drugiej sesji plenarnej uczestniczy spotkania w Gijón dyskutowali nt. krajowej polityki miejskie. Przyjęto Porozumienia dot. Agendy Miejskiej dla UE, które przewiduje rewizję agendy miejskiej dla UE. tematycznych.
Zasady polityki miejskiej w Polsce określa Krajowa Polityka Miejska 2030, przyjęta przez polski rząd i zaprezentowana na Światowym Forum Miejskim w Katowicach w czerwcu ubiegłego roku. Dokument ten odgrywa fundamentalną rolę w tworzeniu warunków dla miast i obszarów funkcjonalnych w Polsce, tak aby mogły one rozwijać się w sposób zrównoważony i oferować wysoką jakość życia swoim mieszkańcom
– tłumaczył w trakcie sesji dyrektor generalny MFiPR.
R. Bartold zaznaczył, że powołana została Rada Wykonawcza ds. realizacji Krajowej Polityki Miejskiej 2030 w Polsce, w skład której wchodzą przedstawiciele różnych resortów, a także przedstawiciele organizacji samorządowych. Dyrektor podkreślił, że taka współpraca międzyresortowa i międzysektorowa zapewnia możliwość formułowania trafnych odpowiedzi na wyzwania polityki miejskiej.
Krajowa Polityka Miejska 2030
Krajowa Polityka Miejska 2030 (KPM 2030) przyjęta przez rząd w czerwcu 2022 r. ma na celu budowę zwartych, ekologicznych, dostępnych i sprawnych miast w Polsce
Dokument wskazuje 11 wyzwań, od planowania przestrzennego i zrównoważonego transportu po łagodzenie negatywnych skutków zmian klimatu i dostępność mieszkaniową. Jednocześnie KPM 2030 przewiduje narzędzia i rozwiązania dla zidentyfikowanych wyzwań, takie jak zmiany w przepisach prawnych i modyfikacje mechanizmów finansowych w całej Polsce. Przewiduje również projekty strategiczne i pilotażowe, takie jak "Partnerska Inicjatywa Miast" czy "Regiony rewitalizacji".
Dokument KPM 2030 jest efektem wielomiesięcznych prac, które Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej prowadziło przy współudziale przedstawicieli administracji centralnej i samorządów, a także we współpracy z przedstawicielami nauki i badaczami oraz organizacjami społecznymi.
Przewodnictwo Hiszpanii w Radzie UE
Hiszpania sprawuje przewodnictwo Radzie Unii Europejskiej do 31 grudnia 2023 r. Gospodarzem spotkania w Gijón poświęconego polityce mieszkaniowej i miejskiej było hiszpańskie Ministerstwo Transportu, Mobilności i Agendy Miejskiej, którym kieruje Raquel Sánchez Jiménez.