Jubileusz sieci Krajowych Punktów Kontaktowych OECD ds. odpowiedzialnego biznesu
03.12.2020
W tym roku mija 20 lat od utworzenia sieci Krajowych Punktów Kontaktowych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (KPK OECD) ds. odpowiedzialnego biznesu. Z tej okazji odbyła się międzynarodowa konferencja zorganizowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Wydarzenie otworzyły wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz Dyrektor Centrum odpowiedzialnego biznesu w OECD Cristina Tebar-Less.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wspiera państwa członkowskie w osiąganiu jak najwyższego poziomu wzrostu gospodarczego. Misją OECD jest również poszukiwanie i promowanie najlepszych rozwiązań politycznych i gospodarczych mających na celu poprawę jakości życia ludzi na całym świecie.
KPK OECD działają w 49 państwach na świecie. W Polsce KPK OECD ulokowany jest strukturze Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Głównym zadaniem KPK OECD jest promowanie standardów odpowiedzialnego prowadzenia biznesu oraz rozpatrywanie zawiadomień o ich naruszaniu.
Odpowiedzialne prowadzenie biznesu ma szczególne znaczenie, zwłaszcza w obliczu aktualnych wyzwań spowodowanych przez pandemię COVID-19. Wiele rządów, w tym także Polska, podjęło nadzwyczajne kroki w celu powstrzymania epidemii, między innymi poprzez ogłoszenie pakietów pomocowych i naprawczych w celu wsparcia przedsiębiorstw i pracowników mających trudności
- mówiła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Wiceminister przypomniała, że Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej nie tylko promuje odpowiedzialne podejście do prowadzenia działalności gospodarczej, ale także jest aktywnym partnerem dla oddolnych inicjatyw i projektów. Jako dobry przykład w tym zakresie wiceminister podała działania podejmowane w ramach Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw.
Cristina Tebar-Less, Dyrektor Centrum odpowiedzialnego biznesu w OECD podkreśliła znaczenie Krajowych Punktów Kontaktowych w prowadzeniu odpowiedzialnego biznesu.
Wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych mają na celu zapewnienie otwartego i transparentnego środowiska inwestycji międzynarodowych oraz zachęcają przedsiębiorstwa wielonarodowe do pozytywnego wkładu w postęp gospodarczy i społeczny. KPK OECD gwarantują dostęp do środków zaradczych w przypadku łamania zasad i standardów określonych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju
- mówiła Cristina Tebar-Less.
Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń w prowadzeniu KPK OECD. Podczas spotkania rozmawiano o korzyściach, jakie KPK OECD może oferować przedsiębiorstwom, a także oczekiwaniach przedstawicieli biznesu, związków zawodowych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego wobec Krajowych Punktów Kontaktowych OECD.