Już prawie pół miliarda złotych z Funduszy Europejskich przyznano na dotacje obrotowe dla średnich firm
02.07.2020
4838 wniosków złożonych przez przedsiębiorców, w tym 2406 pozytywnie ocenionych to najnowsze statystyki programu datacji na kapitał obrotowy dla średnich przedsiębiorstw. Środki na wsparcie zaproponowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pochodzą z dwóch programów operacyjnych – Inteligentny Rozwój i Polska Wschodni. Łącznie to 2,5 miliarda złotych, z których przedsiębiorcom przyznano już 465 mln zł.
Nabór wniosków trwa od 15 czerwca. Do końca czerwca przedsiębiorcy złożyli 4838 wniosków na kwotę ponad 855 milionów złotych. Połowę wniosków już oceniono, z czego 2406 pozytywnie. Znalazły się one na trzech listach opublikowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, która ocenia wnioski i przyznaje dotacje. Dziś rekomendowana kwota dofinansowania wynosi prawie 465 milionów złotych. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do 31 lipca.
Dane z pierwszych dwóch tygodni składania wniosków pokazują, że zaproponowane przez nas wsparcie w postaci bezzwrotnych dotacji obrotowych cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Ta pomoc jest polskim firmom teraz po prostu potrzebna – podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
Szybka pomoc
Dotacje mają służyć zaspokojeniu bieżących potrzeb przedsiębiorstw maksymalnie w ciągu trzech miesięcy funkcjonowania. Przedsiębiorcy, którzy otrzymają wsparcie mogą je przeznaczyć na opłacenie mediów (gaz, prąd, paliwo), najem powierzchni, zakup towarów czy ubezpieczenie działalności oraz inne potrzeby związane z bieżącym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Wysokość wsparcia jest uzależniona od liczby osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie.
Pomoc trafi do średnich przedsiębiorców, którzy 31 grudnia 2019 roku prowadzili działalność gospodarczą. Warunkiem wsparcia jest co najmniej 30-procentowy spadek obrotów w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 roku w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku.
Dokumenty składane do podpisania umowy jak i sama umowa, muszą być opatrzone kwalifikowalnym podpisem elektronicznym przez osobę upoważnioną do reprezentowania wnioskodawcy. Przed wypłatą dotacji ich beneficjenci będą zobowiązani zabezpieczyć umowę w postaci weksla oraz deklaracji wekslowej, podpisanej w tradycyjnej formie przed notariuszem. Weksel wraz z deklaracją wekslową należy dostarczyć do siedziby PARP osobiście lub korespondencyjnie.
Trzecia lista projektów rekomendowanych do dofinansowania.
Więcej informacji na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.