Katarzyna Duber-Stachurska nową prezes PARP
17.05.2024
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz powołała Katarzynę Duber-Stachurską na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Katarzyna Duber-Stachurska wygrała konkurs na prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, który 22 stycznia 2024 r. został ogłoszony przez minister funduszy i polityki regionalnej Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz. Wcześniej szefowa MFiPR odwołała cały zarząd tej instytucji. Do czasu wyłonienia zwycięzcy, pełniącą obowiązki prezesa PARP była Joanna Zembaczyńska-Świątek, dotychczasowa dyrektor departamentu koordynacji i wdrażania programów.
Obiecaliśmy transparentny, otwarty, profesjonalny wybór prezesa PARP i dotrzymaliśmy słowa. W wyniku konkursu, do którego zgłosiło się 35 kandydatek i kandydatów, na stanowisko prezesa PARP została powołana Katarzyna Duber -Stachurska
- powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
PARP jest najważniejszą instytucją, która środkami publicznymi wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce. W tym roku za jej pośrednictwem w ponad 16 naborach zostanie zainwestowanych 4,4 mld zł.
Wyzwania i zadania, jakie stoją przed PARP i nową prezes, są bardzo ambitne. Po pierwsze: czas oceny wniosków w konkursach powinien zostać skrócony. Po drugie: PARP musi stać się instytucją ustawioną frontem do klienta. PARP ma być dla przedsiębiorców równorzędnym partnerem, a nie nadzorcą. Trzecie wyzwanie ma charakter strategiczny i dotyczy przyszłości. PARP powinien stać się centrum rozwojowym i innowacyjnym przedsiębiorczości
- dodała minister.
Życiorys
Nowa prezes PARP, Katarzyna Duber-Stachurska, jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Krakowie na kierunku finanse i bankowość. Posiada wieloletnie doświadczenie menedżerskie wyniesione z pracy w międzynarodowych instytucjach finansowych oraz ze współpracy z sektorem publicznym. Jako wiceprezes Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych współpracowała z BGK, oferując instrumenty finansowe z unijnych programów EFS i EFRR. Nadzorowała też wdrażanie pilotażowych programów dot. innowacji społecznych, w tym pierwszego w Polsce funduszu inwestującego w przedsiębiorstwa społeczne.
Jak działa PARP
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości to jedna z najważniejszych polskich instytucji systemu wsparcia innowacji. Dofinansowuje działalność innowacyjną i badawczą małych i średnich przedsiębiorstw. Pomaga im we wchodzeniu na nowe rynki eksportowe, w stawianiu pierwszych kroków start-upom, wykorzystywaniu nowych technologii w działalności gospodarczej w tradycyjnych branżach, a także w rozwijaniu kapitału ludzkiego przedsiębiorstw.
Agencja pomaga firmom na różnych etapach rozwoju. Na unijne wsparcie mogą liczyć zarówno przedsiębiorcy, którzy dopiero zakładają firmę, jak również ci, którzy myślą o zwiększeniu skali swojego biznesu.
PARP jest zaangażowana w realizację krajowych i międzynarodowych przedsięwzięć, które są finansowane ze środków funduszy strukturalnych, z budżetu państwa oraz programów wieloletnich Komisji Europejskiej.