W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kierownictwo MFiPR na pierwszym dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego

24.04.2023

Inwestycje z największymi szansami na wsparcie ze środków UE w perspektywie 2021-2027, zmiany w aplikowaniu o środki UE, Możliwości finansowania wkładu własnego w ramach inwestycji z udziałem środków UE to główne tematy panelu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, w którym udział wziął minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. W popołudniowym panelu „Infrastruktura kolejowa w Polsce” uczestniczył sekretarz stanu – Marcin Horała.

Kierownictwo MFiPR na pierwszym dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego

W swoim wystąpieniu inaugurującym minister Puda zaznaczył, że oprócz środków z budżetu państwa, inwestujemy także fundusze europejskie, z których korzystamy jako pełnoprawny członek Unii Europejskiej. 

Polska udowodniła, że potrafi skutecznie inwestować fundusze europejskie, dla dobra naszej Ojczyzny i całej UE. Jesteśmy także liderem w jakości ich wykorzystywania. Jakość  jest składową wielu czynników

– powiedział minister.

I dodał:

To dobra, skuteczna administracja, świetne projekty, innowacyjne pomysły, ale przede wszystkim niezwykle zaangażowani ludzie, którzy realizują z zapałem projekty, współfinansowane ze środków polityki spójności.

Minister zaznaczył, że w toku negocjacji polityki spójności na lata 2021-2027 udało nam się uzyskać dla Polski ponad 76 mld euro, co czyni nasz kraj największym beneficjentem polityki spójności w tej perspektywie.

Środki te będą przeznaczone na wyrównanie szans rozwojowych między Polską a innymi państwami UE, a także rozwój regionów naszego kraju

– powiedział.

Wysiłek, jaki włożyliśmy w ich pozyskanie, powinien przynieść ogromne korzyści wszystkim Polakom, a inwestycje współfinansowane z funduszy unijnych zauważalnie poprawić jakość naszego codziennego życia.

Szef MFiPR wskazał ponadto, że tak jak w poprzednich perspektywach będziemy kierować wsparcie do podmiotów administracji publicznej celem wzmocnienia potencjału świadczenia innowacyjnych usług publicznych, w tym e-usług. Podkreślił znaczenie funduszy europejskich w procesie wzmacniania powiązań między przedsiębiorstwami a organizacjami badawczymi, szkolnictwem wyższym i zawodowym, co jest niezbędne dla wzrostu produktywności i zaawansowania technologicznego naszej gospodarki.

Wspieramy samorządy. Jednostki samorządu terytorialnego będą miały do dyspozycji środki w 16 programach regionalnych, ale będą również beneficjentami wsparcia z programów krajowych. W perspektywie 2021-2027 alokacja na programy regionalne jest jak dotychczas największa i wynosi ponad 44 proc. całkowitej alokacji dla Polski w ramach funduszy polityki spójności tj. ponad 33,5 mld euro

– zaznaczył minister Grzegorz Puda.

Pozwoli to naszej gospodarce wejść na wyższy poziom konkurencyjności i odporności na kryzysy.

Podczas debaty poruszono również tematy związane z efektywnością wykorzystania finansowania, jakie dają fundusze unijne.

Minister Puda przypomniał, że wsparcie z polityki spójności będzie kierowane również do partnerów spoza administracji publicznej. W programie krajowym Fundusze Europejskiej dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027 oraz w programach regionalnych zostały zaplanowane działania dotyczące wzmacniania dialogu społecznego i obywatelskiego oraz działania na rzecz określonych grup docelowych, które zostaną powierzone partnerom do realizacji, z uwagi na ich doświadczenie i potencjał społeczny.

Partnerzy społeczni i gospodarczy, organizacje społeczeństwa obywatelskiego otrzymają również wsparcie umożliwiające m.in. podnoszenie ich potencjału instytucjonalnego, a także doskonalenie i zdobywanie nowych umiejętności w ramach środków z pomocy technicznej

– mówił minister Puda.

Zwrócił uwagę, że wszyscy obywatele będą mogli korzystać z systemowego oraz indywidualnego wsparcia w obszarze edukacji i podnoszenia kompetencji, rynku pracy oraz usług zdrowotnych i społecznych, w tym w opiece nad dziećmi i osobami ze szczególnymi potrzebami.

Podczas panelu poruszono kwestie funduszy europejskich w czasie wojny na Ukrainie. Środków na wsparcie dla uchodźców na terenie Polski i funduszy na odbudowę Ukrainy.

Pierwszego dnia Kongresu, odbyła się też debata dotycząca infrastruktury kolejowej w Polsce.

Dyskusja poświęcona była modernizacja linii kolejowych w Polsce – bilansowi Krajowego Programu Kolejowego i wyzwaniom stawianym przez politykę klimatyczną. Uczestnicy panelu rozmawiali o rozwoju rynku przewozów kolejowych i możliwościach infrastruktury, nowych liniach kolejowych - ich przebiegu i możliwościach budowy – tworzeniu katalogu potrzeb.

Panel był szansą na omówienie znaczenia kolejowego komponentu CPK dla rozwoju kolejnictwa w Polsce oraz nowych modeli intermodalnych w transporcie.

Od kilku lat obserwujemy na rynku ogromny wzrost nakładów na modernizację kolei.

Razem z innymi państwami Europy Środkowej i Wschodniej Polska jest obecnie największym beneficjantem programów pomocowych przeznaczonych na projekty kolejowe w UE

– powiedział obecny na panelu wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.

W opinii wiceszefa MFiPR inwestycje kolejowe w nowe, szybkie linie kolejowe w Polsce są konieczne i - wbrew obiegowej opinii - opłacalne.

Realizacja programu kolejowego CPK, czyli zbudowanie sieci Kolei Dużych Prędkości w Polsce, to nie pomysł futurystyczny, ale naturalna droga rozwoju i wyjście naprzeciw potrzebom współczesnego, mobilnego społeczeństwa

– podkreślił Marcin Horała.

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}