W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kijów-Ukraina

04.12.2023

Sześć utytułowanych polskich pracowni architektonicznych odwiedziło Kijów.

Grupa przedstawicieli sześciu pracowni architektonicznych w Kijowie pozują na tle budynku

Ósma misja gospodarcza organizowana przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej poświęcona została współpracy na polu architektury i urbanistyki. Wraz z Jadwigą Emilewicz, wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnikiem rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej do Kijowa udali się przedstawiciele sześciu pracowni architektonicznych z Polski, którzy mieli okazję do zaprezentowania ukraińskim partnerom swoich osiągnięć i dyskusji o wspólnych projektach wpisujących się w dzieło odbudowy Ukrainy. Wśród uczestniczących w misji pracowni architektonicznych znalazły się takie renomowane pracownie jak Kuryłowicz & Associates, APA Wojciechowski, JEMS Architekci, Grupa 5, Biuro Projektów Lewicki Łatak, FS&P Arcus.

O ukraińskich uwarunkowaniach dla wykonywania zawodu architekta oraz realizacji projektów architektonicznych opowiedziała p. Anna Kyrii z Narodowego Stowarzyszenia Architektów Ukrainy (NSAU). która zwróciła uwagę na problem sporu ukraińskiego środowiska architektonicznego z rządem ws. uchwalonego przez parlament projektu ustawy dotyczącej nowych zasad zabudowy terenów miejskich. Zdaniem środowiska, wyraźnie faworyzuje ona interesy branży developerskiej. Polscy architekci mieli też okazję usłyszeć prezentację prawnych aspektów współpracy na rynku ukraińskim dla branży architektonicznej.

Z kolei spotkanie w  siedzibie Konfederacji Przedsiębiorców Budowlanych Ukrainy poświęcone było możliwościom współpracy między polskimi pracowniami architektonicznymi a inwestorami ukraińskimi. Kierunki rozwoju i obecnej aktywności ukraińskiej branży developerskiej przedstawił polskim architektom prezes konfederacji p. Lew Parcchaladze.

Uczestnicy misji odwiedzili również UNIT.city – park technologiczny i informatyczny hub realizowany na terenie dawnej fabryki motocykli. UNIT.city to także przykład udanego  zaangażowania na rynku ukraińskim polskiej pracowni architektonicznej  - APA Wojciechowski.

Kolejnym przykładem pomyślnie przeprowadzonej polskiej realizacji architektonicznej w Ukrainie jest hotel w sercu Lwowa, zaprojektowany przez pracownię Kuryłowicz & Associates. Polska pracownia wygrała konkurs na zaprojektowanie hotelu przy placu Mickiewicza w zabytkowym centrum Lwowa, które wpisane jest listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Powojenny czas przyniesie miejsce na ważne realizacje architektoniczne, które na nowo stworzą społeczną i miejską tkankę odbudowujących się miejscowości. Bez wątpienia gotowi do udziału w tym zadaniu są obecni na misji architekci, których śmiało można określić mianem  „polskich pereł architektury” – zaznacza wiceminister Jadwiga Emilewicz.

{"register":{"columns":[]}}