W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kluczowe partnerstwo – Fundusze Norweskie i EOG

13.06.2024

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski spotkał się z sekretarz stanu Marią Varteressian, która w norweskim MSZ odpowiada m.in. za Fundusze Norweskie i EOG.

Wiceminister Konrad Wojnarowski spotyka się z wiceminister Marią Varteressian w Muzeum Polin

Ministrowie rozmawiali między innymi o kończącej się teraz trzeciej edycji Funduszy Norweskich i EOG oraz o możliwościach współpracy w ramach nowej edycji.

Trzecia edycja Funduszy Norweskich i EOG była bardzo wymagająca. Wspólnie daliśmy radę, pomimo trudności spowodowanych między innymi pandemią COVID-19 oraz wojną na Ukrainie. Dofinansowaliśmy ponad 900 projektów, wybranych z prawie 3600 wniosków, złożonych w 42 naborach

– podkreślił wiceminister Wojnarowski.

Polska jest największym beneficjentem trzeciej edycji Funduszy Norweskich i EOG.

Islandia, Liechtenstein i Norwegia przeznaczyły dla naszego kraju 809,3 mln euro. Z pieniędzy tych korzysta kilkanaście krajów UE, które dołączyły do wspólnoty w 2004 r. (Polska, Cypr, Czechy, Estonia, Łotwa, Litwa, Malta, Słowacja, Słowenia, bez Węgier), 2007 r. (Rumunia i Bułgaria) i 2013 r. (Chorwacja) oraz Portugalia i Grecja.

30 kwietnia 2024 r. minął termin kwalifikowalności wydatków dla zdecydowanej większości projektów finansowanych z trzeciej edycji funduszy. Oznacza to, że koszty poniesione przez beneficjentów (np. firmy, samorządy, instytucje naukowe) do tego czasu, mogą zostać zrefundowane. Część beneficjentów korzysta z narzędzi umożliwiających elastyczne i sprawne zamknięcie projektów. To na przykład możliwość refundacji płatności zaliczkowych poniesionych przed 30 kwietnia br. na usługi i prace zrealizowane do końca 2024 r.

Jeśli chodzi o kolejną, czwartą już edycję Funduszy Norweskich i EOG to pod koniec 2023 r. Komisja Europejska oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia osiągnęły porozumienie w tej sprawie.

Chcemy kontynuować naszą współpracę w ramach nowego rozdania tych funduszy. Liczymy na to, że Komisja Europejska i państwa EOG wkrótce podpiszą protokoły z ustaleniami, a my będziemy mogli rozpocząć negocjacje z Islandią, Liechtensteinem i Norwegią

 – zaznaczył wiceminister Wojnarowski.

Wiceszef resortu podkreślił też znaczenie relacji polsko-norweskich.

Norwegia to nasz kluczowy partner. W tym roku mija 20 lat od kiedy dołączyliśmy do UE i tym samym zaczęliśmy korzystać z Funduszy Norweskich i EOG. Choć trzeba zaznaczyć, że fundusze to tylko jeden z wymiarów naszej współpracy

 – powiedział.

Po spotkaniu oboje wiceministrowie odwiedzili Muzeum Polin, które realizuje projekt „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”. Jest to przedsięwzięcie dofinansowane kwotą 10 mln euro z Funduszy Norweskich i EOG. Celem projektu jest ochrona i popularyzacja dziedzictwa polskich Żydów poprzez programy edukacyjne i kulturalne. Jak podkreśla w raporcie z realizacji projektu Muzeum Polin, z wykorzystaniem Funduszy Norweskich i EOG zorganizowało blisko 11 tys. działań dla przeszło ponad 6,7 mln odbiorców.

 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}