W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejny etap prac nad długookresowymi wyzwaniami dla Polski

25.05.2022

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej prowadzi proces długookresowego planowania, w ramach którego powstaje Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 (KRK). Prace analityczne, na podstawie których będzie przygotowana KRK, toczą się w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych Gospostrateg. MFiPR współpracuje w tym projekcie z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów oraz Instytutem Ochrony Środowiska – Państwowym Instytutem Badawczym.

logo Koncepcji Rozwoju Kraju

W ramach prac nad KRK przeprowadzono dotychczas cykl pięciu tematycznych debat eksperckich oraz towarzyszących im wysłuchań publicznych, poświęconych współczesnym trendom wpływającym na rozwój Polski do 2050. W kolejnym kroku zostały zidentyfikowane trendy społeczno-gospodarcze i środowiskowe zachodzące w światowej, europejskiej oraz krajowej przestrzeni.

Od końca kwietnia br. trwają prace badawcze – także w ramach projektu Gospostrateg – nad identyfikacją wyzwań do 2050 roku. W kilkuetapowym cyklu spotkań biorą udział eksperci świata nauki, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorcy i eksperci branżowych organizacji samorządowych. Przeprowadzone zostały badania fokusowe w czterech grupach tematycznych: społeczeństwo, gospodarka, środowisko i przestrzeń. Na czerwiec planowane są wspólne warsztaty eksperckie, podczas których zostanie podsumowana dotychczasowa praca nad wyzwaniami. Jesienią zostanie opublikowana Biała księga prezentująca długookresowe wyzwania rozwoju Polski w wymiarze społecznym, gospodarczym, środowiskowym i przestrzennym.

Materiały

Koncepcja Rozwoju Kraju 2050
{"register":{"columns":[]}}