Kolejny krok w kierunku aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej 2023
15.12.2020
15 grudnia odbyło się spotkanie inauguracyjne Zespołu do spraw aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej (KPM) 2023. To dokument, który określa planowane działania administracji rządowej dotyczące polityki miejskiej. Posiedzeniu przewodniczyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) rozpoczęło prace nad aktualizacją Krajowej Polityki Miejskiej 2023. Powstał projekt założeń do aktualizacji KPM, który wskazuje przesłanki i potrzeby wprowadzenia zmian, wynikające z nowych uwarunkowań. Określa również cele i kluczowe zasady opracowania i wdrażania tego dokumentu. Zakończyły się konsultacje społeczne założeń aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej.
Droga do dalszego rozwoju społecznego, gospodarczego i cywilizacyjnego prowadzi przede wszystkim przez silne, zwarte, odporne, zielone i produktywne miasta
– mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Wiceminister podkreśliła wyjątkowość czasu, w którym MFiPR rozpoczęło prace nad nową KPM i przypomniała o organizacji 11. edycji Światowego Forum Miejskiego, przyjęciu Agendy Miejskiej dla UE oraz uchwaleniu Nowej Karty Lipskiej.
Nowy dokument musi uwzględniać strategiczne kierunki sformułowane w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju czy Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego. Z drugiej strony musimy być otwarci na wyzwania dla polityki miejskiej formułowane na poziomie międzynarodowym
– mówiła wiceminister.
Zadaniem Zespołu do spraw aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej 2023 jest wypracowywanie rozwiązań oraz przygotowanie propozycji zapisów do projektu aktualizacji KPM. W kompetencjach Zespołu znajduje się także wydawanie opinii i opracowywanie ekspertyz wspomagających proces przygotowywania dokumentu.
Organ ma charakter międzyresortowy. W jego pracach uczestniczą również eksperci ze Związku Miast Polskich, Unii Metropolii Polskich oraz Instytutu Rozwoju miast i Regionów.
Krajowa Polityka Miejska jest adresowana do wszystkich polskich miast. Jej głównym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców. W dokumencie znajdzie się szeroka paleta rozwiązań, narzędzi i instrumentów, które w sposób elastyczny mogą być wykorzystane przez miasta różnej wielkości, niezależnie od położenia. Ma za zadanie wskazać, gdzie, i jak możliwe jest zwiększenie efektywności działań instytucji publicznych, a także prywatnych i społecznych, tak, aby sprawniej osiągać cele polityki miejskiej.
Aktualizacja KPM ma dostosować ją do najnowszych priorytetów rozwojowych w Polsce i międzynarodowych trendów w rozwoju miast. Aktualizacja dokumentu uwzględni perspektywę funkcjonowania polityki miejskiej do roku 2030.