W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejny krok w rozwoju internetowej infrastruktury

29.04.2020

Do 30 kwietnia trwa nabór wniosków o dofinansowanie w czwartym konkursie „Powszechny dostęp do szybkiego internetu”. Na przedsiębiorców telekomunikacyjnych, zarówno z sektora MŚP jak i dużych firm, czeka 580 milinów złotych w programie unijnym Polska Cyfrowa (POPC).

Program Polska Cyfrowa ułatwia dostęp do szybkiego internetu. Na dole ikonki Facebooka oraz Twittera, logotypy Funduszy Europejskich i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, flaga Polski.

Z pomocą funduszy europejskich sprawiamy, aby z szybkiego Internetu mogli korzystać wszyscy Polacy, niezależnie od tego, gdzie mieszkają. W obecnej sytuacji związanej z pandemią, gdy większość firm pracuje zdalnie, jeszcze bardziej doceniliśmy jak ważny jest łatwy i szybki dostęp do Internetu. Bez niego nie można funkcjonować w dzisiejszym świecie - mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

W czwartym już konkursie POPC wsparciem unijnym objęte będą inwestycje w zakresie powstawania sieci szerokopasmowych na tzw. białych obszarach NGA (Next Generation Access). Są to tereny, na których nie występuje infrastruktura telekomunikacyjna umożliwiająca świadczenie usług dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s (lub 100 Mb/s w przypadku placówek oświatowych, jednostek ochotniczej straży pożarnej oraz gminnych ośrodków kultury).

W konkursie ustala się maksymalną wartość łącznych kosztów na projekt w wysokości 70 milionów euro. Maksymalna wartość całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu to 50 milionów euro. Dofinansowanie wyniesie do 85% tych kosztów.

Nabór wniosków prowadzi Centrum Projektów Polska Cyfrowa, instytucja pośrednicząca dla programu Polska Cyfrowa.

POPC to pierwszy unijny program, który kompleksowo zajmuje się rozwojem cyfryzacji i technologii informacyjno-komunikacyjnych. Efekty programu w zakresie rozwoju sieci internetowej są wymierne i znacząco powiększają rynek tych usług.

Dzięki już dofinansowanym i planowanym do wsparcia przedsięwzięciom do 2023 r. dostęp do szybkiego internetu otrzyma około 2 miliony gospodarstw domowych oraz ponad 11 tysięcy placówek oświatowych

{"register":{"columns":[]}}