W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komentarz ministra Kwiecińskiego do najnowszych danych GUS

30.08.2019

Ostatni tydzień wakacji, a w polskiej gospodarce nadal prawdziwie letnia pogoda. Według najnowszych danych tempo wzrostu PKB w II kw. 2019 r. wyniosło 4,5%r/r. Przedstawione przez GUS informacje są korzystniejsze, niż szacunki z połowy miesiąca (wzrost o 0,1 pkt. proc.). Na chwilę obecną Polska gospodarka rośnie w sposób zrównoważony, opierając się na dwóch silnikach: konsumpcji i inwestycjach. Trzeci silnik – eksport – miał neutralny wpływ na wzrost PKB. Pracowałby dużo lepiej, gdyby nie sytuacja gospodarcza u naszych największych partnerów handlowych, zwłaszcza w Niemczech.

Grafika podzielona na pół, po lewej stronie napis"4,5% wzrost PKB w II kw. 2019 r.", po prawej: 9% wzrost inwestycji w II kw.2019 r."

Patrząc na dynamikę głównych składników wzrostu gospodarczego widać, że w dalszym ciągu ważnym czynnikiem wzrostu jest konsumpcja, która wzrosła o 4,1% r/r. Obecnie notowane jest szybsze tempo wzrostu po stronie sektora prywatnego czyli gospodarstw domowych (4,4%), niż w przypadku konsumpcji publicznej (3,4%). W poprzednim kwartale sytuacja była odwrotna. Samo spożycie prywatne wygenerowało aż 2,5 pkt proc. tempa wzrostu krajowego PKB w II kw. 2019 r.  Widać zatem, że wprowadzone przez rząd kolejne programy prospołeczne sprawiają, że Polacy nie rezygnują z zakupów. Potwierdza to, iż czują się bezpiecznie i pozytywnie oceniają sytuację gospodarczą, mimo niekorzystnych uwarunkowań zewnętrznych.   

Co nas szczególnie cieszy to duża rola inwestycji jako źródła tworzenia PKB. Inwestycje wzrosły o 9% rok do roku. Nakłady brutto na środki trwałe odpowiadały za 1,5 pkt proc. wzrostu PKB w II kw. 2019 r. Trzeba zauważyć, że to wynik lepszy niż osiągnięto w którymkolwiek z II kwartałów lat 2016-2018. Pokazuje on także, że przedsięwzięcia w sektorze przedsiębiorstw faktycznie zaczęły być realizowane na większą skalę. Przypomnijmy tylko, że inwestycje firm zatrudniających więcej niż 49 osób urosły w samym II kwartale o 17,1% r/r (w całym I półroczu wzrost wyniósł 19% r/r). Taki wzrost świadczy o tym, że sektor przedsiębiorstw coraz silniej dokłada się do wzrostu inwestycji. To sytuacja korzystna dla gospodarki.

Z uwagą musimy przyglądać się temu, co dzieje się w gospodarce światowej, bo to wpływa na nasz handel zagraniczny. Eksport netto nie dołożył się do wzrostu PKB ani go nie obniżył. Wynik mógłby być dużo lepszy, gdyby kondycja największych gospodarek UE była lepsza, a sytuacja międzynarodowa bardziej przewidywalna.  

Utrzymujące się wysokie tempo wzrostu utwierdza mnie w przekonaniu, że przy sprzyjających okolicznościach, PKB Polski w 2019 roku będzie rósł  w tempie takim jak w I i II kw. 2019 roku tj. około  4,5%.  Wzrost ten będzie jednym z najwyższych w całej UE i jednym z najwyższych na świecie. To dla nas powód do dużej satysfakcji. Z kolei inwestycje w III kw.  mają duże szansę rosnąć w podobnym tempie jak dotychczas.

{"register":{"columns":[]}}