Koncepcja Rozwoju Kraju 2050. Debata ekspercka „Środowisko i zielona transformacja”
08.10.2021
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda otworzył kolejne spotkanie ekspertów oraz wysłuchanie publiczne w ramach prac nad Koncepcją Rozwoju Kraju 2050 (KRK). Rolą tego dokumentu jest sformułowanie najważniejszych wyzwań stojących przed Polską oraz zarysowanie możliwych scenariuszy rozwoju w perspektywie połowy XXI wieku.
Zgodnie ze Strategią Europejskiego Zielonego Ładu, Europa ma ambicje stać się do połowy XXI wieku neutralnym klimatycznie kontynentem. Komisja Europejska wskazuje na konieczność znaczących działań na rzecz zmniejszania emisji gazów cieplarnianych już w perspektywie 2030 r. Budowanie odporności na zmiany klimatu i dążenie do podniesienia efektywności energetycznej mają odzwierciedlenie również w naszej polityce spójności na lata 2021-2027 oraz w Krajowym Planie Odbudowy
- powiedział wiceminister Waldemar Buda.
Wiceminister podkreślił, że podczas debaty ekspertów powtarzały się dwa, tak ważne przy budowie strategii, słowa – zrównoważony i racjonalny. Pierwsze z nich - „zrównoważony” - powinno nam przyświecać w odniesieniu do przemysłu, usług, rolnictwa, gospodarki leśnej, ale także do gospodarowania przestrzenią miast i obszarów wiejskich. Drugie - „racjonalny” - określa w jaki sposób powinniśmy gospodarować zasobami i przestrzenią, wprowadzać gospodarkę obiegu zamkniętego, ale też racjonalnie kształtować nasze własne nawyki i konsumpcję.
Waldemar Buda wyraził zadowolenie z nowej inicjatywy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Krajowa Koncepcja Kraju 2050 wzbudziła duże zainteresowanie wśród stowarzyszeń i fundacji, aktywistów lokalnych, przedsiębiorców, izb gospodarczych, uczelni oraz samorządów terytorialnych
- wskazał wiceminister.
Czym jest Koncepcja Rozwoju Kraju 2050
Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 to długookresowy dokument wizyjny, który będzie kierunkowskazem w zarządzaniu rozwojem Polski. Koncepcja połączy planowanie społeczno-gospodarcze z przestrzennym.
Celem powstania KRK 2050 jest:
- identyfikacja kluczowych światowych i krajowych trendów kształtujących przyszłość,
- pokazanie najważniejszych wyzwań rozwojowych, z jakimi mierzy i mierzyć się będzie Polska,
- przedstawienie możliwych scenariuszy rozwojowych,
- rekomendacja strategicznych wyborów w ramach polityk publicznych w perspektywie roku 2050.
Zapraszamy na kolejne spotkania
W ramach prac nad KRK 2050 odbywają się wysłuchania publiczne, którym towarzyszą debaty ekspertów. W piątek, 15 października zapraszamy na dyskusję i wysłuchanie „Nowe technologie”. Natomiast, w środę, 20 października odbędzie debata i wysłuchanie poświęcone kwestiom społeczeństwa i jakości życia.
Zachęcamy do udziału lub podzielenia się z nami swoimi przemyśleniami. Wyślij swoją opinię do nas na adres: krk@mfipr.gov.pl. W tytule mejla wpisz temat debaty. Wszystkie pomysły przeanalizujemy i postaramy się wykorzystać w pracach nad KRK 2050.