W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koncepcja wdrażania i rozwoju usług społecznych w nowej perspektywie finansowej

15.02.2022

Miejsce polityki społecznej w nowej perspektywie finansowej UE, działania Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej w obszarze ekonomii społecznej, prace nad Strategią Rozwoju Usług Społecznych – m.in. wokół tych zagadnień toczyły się dyskusje podczas spotkania w sprawie koncepcji wdrażania projektów koordynacyjnych ROPS w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS). W posiedzeniu wzięła udział Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR).

Cytat: Europejski Fundusz Społeczny Plus będzie akceleratorem zmian w obszarze szeroko rozumianej polityki społecznej, od polityki rynku pracy, przez włączenie społeczne, edukację, aż po ochronę zdrowia. Środki, jakie przeznacza Polska w okresie 2021-27 na ten fundusz to niemal 12 miliardów euro .
Z prawej strony zdjęcie portretowe wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak

Spotkanie było okazją m.in. do omówienia polityki społecznej w nowej perspektywie finansowej UE oraz wyzwań stojących przed resortem funduszy i polityki regionalnej oraz ministerstwem rodziny i polityki społecznej w procesie wypracowania modelu tzw. projektów koordynacyjnych. 

Jestem przekonana, że Europejski Fundusz Społeczny Plus będzie akceleratorem zmian w obszarze szeroko rozumianej polityki społecznej, od polityki rynku pracy, przez włączenie społeczne, edukację, aż po ochronę zdrowia. Środki, jakie przeznacza Polska w okresie 2021-27 na ten fundusz to niemal 12 miliardów euro

– powiedziała na wstępie Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister zaznaczyła, że jednym z priorytetowych obszarów wsparcia EFS+ jest włączenie społeczne, na które w nowym okresie programowania przeznaczone zostanie niemal 2,8 miliardów euro. Podkreśliła także, że przy planowaniu działań w EFS+ kierowano się zapisami Europejskiego Filaru Praw Socjalnych, który gwarantuje każdemu obywatelowi prawo do godnego życia społecznego i zawodowego oraz swobodnego rozwoju. 

Przypomniała o wyzwaniach związanych z procesem deinstytucjonalizacji usług społecznych i zdrowotnych.

Jest to kluczowy element planowania działań i horyzontalna zasada nie tylko dla EFS+, ale dla całej polityki spójności w perspektywie 2021-27

– zaakcentowała wiceminister.

Wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej zwróciła również uwagę na konieczność właściwego planowania działań i koordynacji polityk pomiędzy szczeblem krajowym a regionalnym oraz regionalnym a lokalnym, które pozwolą na zapewnienie odpowiedniej efektywności wsparcia oraz wdrażanie środków EFS+ w sposób maksymalizujący pozytywne efekty dla ostatecznych odbiorców.

W projekcie programu FERS pojawiła się, wypracowana wspólnie z MRiPS i Konwentem Dyrektorów ROPS, koncepcja projektów koordynacyjnych ROPS obejmujących cały obszar włączenia społecznego, tzn. jego 3 filary: usług społeczne, aktywną integrację i ekonomię społeczną

– dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister przypomniała, że te trzy obszary włączenia społecznego są ściśle ze sobą powiązane, dlatego naturalnym mechanizmem zapewniającym synergię działań oraz kompleksowość i swoistą „płynność” wsparcia jest połączenie działań koordynacyjnych na poziomie regionu w jednym projekcie ROPS. Planowany budżet na te działania to ok. 344 mln zł.

W rozmowach udział wzięli także przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed – Sekretarz Stanu w MRiPS, Marlena Kończak – Dyrektor Departamentu Wdrażania EFS w MRiPS, Bogumiła Dertkowska – Zastępca Dyrektora Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w MRiPS oraz Andżelika Wardęga - Dyrektor Departamentu Ekonomii Społecznej i Solidarnej w MRiPS.

{"register":{"columns":[]}}