Konferencja Start2Up! Czyli jak robić biznesy
05.11.2021
Bycie swoim własnym szefem to szereg plusów i minusów. Z jednej strony jesteśmy niezależni, a z drugiej nie możemy iść po pracy ze współpracownikami ponarzekać na szefa. I choć prowadzenie własnej działalności może być stresogennym zajęciem, to jak pokazują wyniki Platform startowych Programu Polska Wschodnia, adeptów biznesu ciągle przybywa.
26 października 2021 r. odbyła się Konferencja Start2Up, na której rozmawiano o tym jak robić biznesy. Przez pryzmat start-upów, które zaistniały w świecie dzięki specjalnie stworzonym dla nich miejscu - Platformom startowym zobaczyliśmy, że niemożliwe nie istnieje.
Zaraz zaczynamy - Start2Up!
Platformy startowe to jedyny tego rodzaju w Polsce i realizowany na tak szeroką skalę instrument, który już szósty rok wspiera rozwój przedsiębiorczości startupowej w Polsce Wschodniej. Łączna kwota wsparcia unijnego na to działanie to niemal 150 mln euro
– powiedziała podczas uroczystego otwarcia Małgorzata Wierzbicka, dyrektor w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Miarą potencjału Polski Wschodniej ale i sukcesu wsparcia oferowanego przez Platformy startowe, łączącego kompleksowe i szyte na miarę doradztwo z dotacją na dalszy rozwój, jest niemal 10 tysięcy zgłoszeń od pomysłodawców
- dodała.
Co jest potrzebne na starcie oprócz wsparcia finansowego? Jak zacząć? Czego unikać? Na co się przygotować? Skąd czerpać inspirację? Gdzie szukać pomocy? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi starali się znaleźć nie tylko eksperci, ale także ci, którzy ze wsparcia Platform startowych już skorzystali. Bo grunt to studium przypadku.
Dzień pełen wrażeń
Nie bójmy się porażek. Takim przesłaniem podzieliła się główna prelegentka Konferencji - Alison Edgar, uznawana za matkę chrzestną przedsiębiorczości. Dzisiejsza porażka, może być fundamentem jutrzejszego sukcesu. Z każdego niepowodzenia powinniśmy wynieść naukę i budować doświadczenie.
Wychodząc od tego, dość nietypowego przesłania, zaczął się dzień pełen inspiracji, w którym 20 praktyków biznesu dzieliło się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat tego, jakie wyzwania czekają na przedsiębiorców: tych już obecnych na rynku, jak i tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z biznesem.
Wśród tematów znalazły się współpraca z inwestorami, strategia rozwoju start-upu, cyfryzacja. Ten ostatni wątek otworzył ciekawą dyskusję o nowych technologiach i ich przyszłości w kreowaniu biznesu. Kolejne wątki to zarządzanie wielokulturowym zespołem oraz dyskusja nad najlepszymi sposobami na wykorzystanie potencjału różnych osobowościowo pracowników. Sporo uwagi poświęcono na storyteling , który doskonale sprawdza się jako narzędzie marketingowe.
Konwencję wzbogacały krótkie wywiady z „absolwentami” Platform Startowych. Już jako przedsiębiorcy opowiadali o doświadczeniach związanych z rozpoczęciem działalności jako start-up, zapewniając dużą dawkę inspiracji i cennych wskazówek. Byli to:
- MicroAmp Solutions sp. z o.o. (lubelskie),
- RESPMEDICAL Sp. z o.o. (lubelskie),
- Plantalux Sp. z o.o. (lubelskie),
- BMY SP.Z O.O. – "Niebieski Kalendarz" (warmińsko-mazurskie),
- Revas Sp. z o.o. (podkarpackie),
- D.A.Vac Sp. z o.o. (podkarpackie),
- LUMEKKO Sp. z o.o. (podlaskie),
- Vocaly PRO Sp z o.o (lubelskie),
- VERTICAL AXIS WIND TECHNOLOGIES Sp. z o.o. (świętokrzyskie).
Fundusze Europejskie i biznes – to pasuje
Fundusze Europejskie mają dużą rolę w rozwoju biznesu. W Programie Polska Wschodnia współfinansują m.in. działalność platform startowych, które oferują specjalne, szyte na miarę wsparcie dla początkujących adeptów biznesu.
Jak dobrze zauważył jeden z prelegentów, absolwent pierwszej edycji Platform, wsparcie to nie tyko środki wypłacane w formie dotacji najbardziej obiecującym start-upom, ale przede wszystkim szereg usług: pomoc w opracowaniu modelu biznesowego, testowaniu produktu, a także – prawniczych i księgowych. Dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z takimi „formalnościami” to duże ułatwienie na starcie.
Widząc jak wielką popularnością cieszy się działalność platform startowych w Polsce Wschodniej (ponad 1300 wspartych firm) Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej planuje je kontynuować w przygotowywanym programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.