W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kongres 590 – powstał Klaster Technologii Kosmicznych

05.11.2021

Porozumienie powołujące Klaster Technologii Kosmicznych podpisały organizacje Podkarpackiej Doliny Lotniczej podczas Kongresu 590. To nie przypadek: krajowa inteligentna specjalizacja województwa podkarpackiego to lotnictwo i kosmonautyka. – To bardzo ważny krok w kierunku rozwijania zasobów polskiego przemysłu kosmicznego, który z pewnością dostarczy innowacyjnych rozwiązań dla tego sektora – mówiła podczas uroczystości wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Następnie wzięła udział w panelu dyskusyjnym „Czas na start-up. Wkład innowacyjnych projektów w unowocześnienie gospodarki”.

sygnatariusze umowy utworzenia Klastra Technologii Kosmicznych pozują do pamiątkowego zdjęcia

Klaster technologii kosmicznych jest inicjatywą firmy Exatel – państwowego operatora telekomunikacyjnego, Województwa Podkarpackiego, Politechniki Rzeszowskiej i Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. Współpraca ma tworzyć ramy instytucjonalno-finansowe dla aktywnego wspierania inicjatyw kosmicznych. Samym celem klastra jest wzmocnienie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw działających w branży technologii kosmicznych. Członkowie klastra to 20 czołowych firm reprezentujących tę branżę w Polsce.

Firmy działające w klastrach są bardziej innowacyjne niż firmy nie zrzeszone w nich, rejestrują więcej znaków towarowych i ubiegają się o więcej patentów, a także współpracują i nawiązują więcej kontaktów od firm spoza klastrów. Jednak receptą na sukces jest nie tylko sam pomysł i jego wdrożenie, ale ścisła współpraca środowiska biznesowego, branży technologicznej oraz przedstawicieli świata nauki

– chwaliła inicjatywę wiceminister Jarosińska-Jedynak.

W panelu o wkładzie startupów w unowocześnienie gospodarki wiceminister odpowiedzialna dla fundusze wspierające rozwój firm przypomniała, że innowacyjny profil działalności startupów jest często obarczony wysokim ryzykiem, a to sprawia, że relatywnie niewielki odsetek z nich osiąga dojrzałość.

Jednak te startupy, które odniosą sukces wywierają istotny i pozytywny wpływ na swoje otoczenie gospodarcze i społeczne. Nawet startupy, które ostatecznie nie odniosą sukcesu i zaprzestaną swojej działalności mają wpływ – choć krótkotrwały – na regionalną gospodarkę, bo wzmacniają kulturę innowacyjności i umożliwiają dojrzewanie ekosystemu startupowego

– przekonywała Jarosińska-Jedynak.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w perspektywie 2021-2027 planuje kontynuować wsparcie w ramach cieszącego się ogromnym zainteresowaniem działania „Platformy startowe dla nowych pomysłów” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

Platformy to kompleksowy program wsparcia dla osób z pomysłem na biznes, które chcą go założyć i prowadzić w Polsce Wschodniej.

Platformy tworzą wyspecjalizowane ośrodki innowacji działające w partnerstwie z innymi podmiotami. Mają odpowiednie zasoby aby świadczyć na rzecz start-upów usługi ściśle dopasowane do ich indywidualnych potrzeb, m.in.: informatyczne, inżynieryjne, marketingowe, księgowe, prawne, w tym obejmujące testowanie i weryfikowanie pomysłów oraz koncepcji, aż do momentu przygotowania odpowiedniego modelu biznesowego. Partnerzy to przede wszystkim parki naukowo-technologiczne, aniołowie biznesu, fundusze Venture Capital, szkoły wyższe czy przedsiębiorstwa z dużym doświadczeniem w konkretnych branżach oraz spółki doradcze.

W Programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki będzie dostępne wsparcie powstawania i rozwoju startupów. Pomoc ma zapewnić finansowanie spółek zarówno na etapie przed rozpoczęciem działalności, wczesnego rozwoju jak i późniejszej ekspansji.

Będziemy kłaść nacisk na wsparcie transferu technologii, wsparcie w formie akceleracji i kapitałowej. Kluczową formą wsparcia startupów w FENG będą jednak instrumenty kapitałowe. Skierowane będą one do innowacyjnych spółek na różnych etapach rozwoju, aby wspomóc je we wdrażaniu i rozwijaniu innowacyjnych rozwiązań

– informowała Jarosińska-Jedynak.

Uczestnikami panelu byli Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, p.o. prezes PARP Mikołaj Różycki oraz Andrzej Zakręcki - prezes Zarządu Mediprintic i Marcin Pytel - EdTechHub Ventures, a rozmowę moderowała Agnieszka Godawska z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}