W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kongres 590 za nami

09.10.2019

Za nami czwarta edycja kongresu 590. Wydarzenie, które w październiku ściąga do podrzeszowskiej Jasionki setki uczestników, to forum wymiany idei i doświadczeń polskich specjalistów z zakresu biznesu, nauki, polityki oraz legislacji. W Kongresie wzięli udział przedstawiciele naszego resortu: minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oraz wiceministrowie: Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Waldemar Buda oraz Artur Soboń.

Kongres 590

Czas na podsumowania

Udział w wydarzeniu rozpoczęliśmy spotkaniem dla mediów i podsumowaniem efektów realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

 - Strategia wyznaczyła nowy model rozwoju Polski. Model, w którym poziom i jakość życia wszystkich obywateli, determinuje działania rządu w obszarze gospodarczym. Model, w którym każde miasto, miasteczko czy wieś traktowane jest jako pełnoprawny podmiot i ważny ośrodek przyczyniający się do rozwoju całego kraju – mówił Kwieciński.

Minister wystąpił też na briefingu w nowej roli - ministra finansów, co było okazją do oceny ostatnich czterech lat funkcjonowania resortu. Utrzymanie wysokiego tempa wzrostu gospodarczego, rekordowe zmniejszenie długu publicznego, uszczelnienie systemu podatkowego czy utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej KAS – to tylko niektóre z tematów, które poruszył minister.

Następnie, znowu w nowej roli, Jerzy Kwieciński uczestniczył w paneluE-państwo w praktyce. Nowoczesna twarz fiskusa”. Minister stwierdził, że aby państwo dobrze funkcjonowało to pobieranie podatków musi być sprawne. Przez ostatnie 4 lata, kontynuował, można powiedzieć, że przeszliśmy rewolucję w funkcjonowaniu naszej administracji. Udało nam się osiągnąć sukces miedzy innymi dzięki narzędziom technologicznym.

Rozmowy o gospodarce

W kolejnym panelu, wraz z gośćmi specjalnymi wydarzenia Kongresmenem Tomem Reedem i generałem Johnem F. Kellym Kwieciński dyskutował o poszukiwaniu współczesnych liderów w czasach wyzwań gospodarczych i technologicznej rewolucji.

- Kluczowe znaczenie ma przesuwanie się Polski w globalnym łańcuchu produkcji. Aby tego dokonać niezbędne jest zwiększenie innowacyjności i produktywności - podsumował Kwieciński.

Inwestycji, Inwestycje, Inwestycje

Kongres to nie tylko panele, ale i czas dla polskich firm, okazja do zaprezentowania nowych przedsięwzięć i projektów. Jednym z nich było utworzenie wartego ponad 150 milionów złotych Centrum B+R firmy Olimp Labs. Ta dofinansowana z programu POIR inwestycja przyczyni się do dalszej ekspansji firmy na rynkach międzynarodowych. Drugi projekt także ma zaowocować większą obecnością polskich produktów wśród globalnych partnerów. Wartość inwestycji w Porcie Gdańskim to ponad 100 milionów złotych. Podpisaniu umowy towarzyszyła dyskusja „Dodatnie saldo handlu zagranicznego - istotny czynnik rozwoju” podczas, której minister zaznaczył, że wzrost gospodarczy Polski nie byłby możliwy, gdyby nie olbrzymi wzrost eksportu.

 - Mamy jednak jeszcze sporo pracy. Zaledwie co piąta polska firma jest powiązana z rynkami międzynarodowymi – mówił.

Inwestycje były także motywem przewodnim kolejnego panelu poświęconego Inicjatywie Trójmorza, która w opinii szefa resortu finansów, inwestycji i rozwoju wchodzi w właśnie w tryb operacyjny, czas realizacji projektów.  

– Z satysfakcją obserwuję zaangażowanie Polski w ten projekt – podkreślał Kwieciński.

Ocena stanu obecnego - wnioski na przyszłość

Minister uczestniczył także w uroczystym podpisaniu porozumienia związków cyfrowych z Grupy Wyszehradzkiej.

- Wielu analityków uważa, że Europa Środkowo-Wschodnia może być za kilkanaście lat jednym z wiodących regionów na świecie w dziedzinie rozwoju cyfrowego. Dalsze przyśpieszenie cyfryzacji może przynieść krajom #V4 do 2025 roku blisko 276 miliardów euro - ocenił.

O wyzwaniach stojących przed polską gospodarką i ambitnych celach na przyszłość – także tych z obszaru nowych technologii -  minister Jerzy Kwieciński rozmawiał na panelu "Odpowiedzialny rozwój 2.0. Priorytety na lata 2019-2023".

Zakończenie pierwszego dnia Kongresu po raz kolejny było okazją do podsumowania. Tym razem z innymi panelistami dokonał oceny piętnastu lat funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej - Proces rozszerzenia z 2004 roku był jednym z największych sukcesów powojennego procesu integracji europejskiej. Polski sukces gospodarczy jest związany także ze wspólnym rynkiem - zakończył swoją wypowiedź minister Kwieciński.

Silna obecność MIiR na Kongresie

W Kongresie wzięli udział również wiceministrowie. Minister Jarosińska- Jedynak mówiła o roli programu Dostępność Plus zarówno w kontekście innowacji społecznych, jak i nowoczesnej gospodarki. W kolejnym panelu dyskutowała natomiast o polsko- amerykańskim partnerstwie w biznesie.

- Nasze relacje ekonomiczne są najlepsze od lat i widzimy to na przykład we wzroście wymiany handlowej - mówiła wiceminister.

Z kolei wiceminister Soboń podsumował znaczenie inwestycji gospodarczych w Polsce.

- Ostatnie lata to także widoczny postęp w obszarze inwestycji prywatnych. Od początku 2016 roku przyciągnęliśmy 1062 inwestycje, które wygenerują ponad 33 tysiące nowych miejsc pracy. Deklarowana przez przedsiębiorców wartość tych inwestycji to 50,5 miliardów złotych -  podsumował Soboń.

O znaczeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych dla polskiej gospodarki i życia obywateli mówił natomiast wiceminister Waldemar Buda.

- PPK to z jednej strony zabezpieczenie emerytalne milionów Polaków, a z drugiej kapitał na inwestycje w rozwój – podsumował wiceminister.

Kongres 590 na stałe wpisał się na mapę wydarzeń gospodarczych w kraju. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 7 – 8 października.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}