Kongres Common Future w Poznaniu: Polskie firmy gotowe na odbudowę Ukrainy
22.09.2023
Kongres Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy zgromadził w Poznaniu ponad 1000 przedsiębiorców, polityków oraz przedstawicieli instytucji wspierających biznes. Przyniósł ważne zapowiedzi, w tym zainwestowanie 100 mln euro na rynku ukraińskim ze strony Rafała Brzoski, założyciela InPost. Podpisano też umowę z ONZ o stałej obecności Biura Narodów Zjednoczonych ds. Usług Projektowych (UNOPS), co przyczyni się do wzrostu zamówień dla polskich firm. Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej, podkreśliła, że polscy przedsiębiorcy działają na Ukrainie od dawna, co świadczy o odwadze i dalekowzroczności polskiego biznesu.
Polska pomoc Ukrainie jest dobrze przemyślana, ale nie bezkrytyczna i bezwarunkowa. Ponad 600 polskich firm działało na Ukrainie już przed wojną, co jest wyrazem odwagi i dalekowzroczności polskiego biznesu. Ale biznes lubi ciszę. Niestety w ostatnim czasie tej dobrej ciszy brakuje w przestrzeni relacji polsko-ukraińskich. Musimy pamiętać, że podstawowym wrogiem Ukrainy i naszego porządku cywilizacyjnego jest Rosja. Wojna trwa i trzeba ją wygrać
– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz podczas Common Future.
Wydarzenie to skupiło uwagę na roli polskich przedsiębiorców w procesie odbudowy Ukrainy oraz na znaczeniu współpracy polsko-ukraińskiej.
W Kongresie uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda, którego ze sceny, w imieniu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, przywitała Jadwiga Emilewicz.
Pańska obecność Panie Prezydencie dziś w Poznaniu to bardzo ważny sygnał dla polskich przedsiębiorców. Jestem przekonana, że tak jak Pana aktywność przed wybuchem wojny, bo przecież był Pan ostatnim liderem wolnego świata, który spotykał się z prezydentem Zełenskim przed wybuchem wojny, tak jak Pana przywództwo dyplomatyczne w zakresie zainteresowania świata wojną na Ukrainie i wsparcia jednoznacznego wystąpienia po stronie dobra, tak samo dziś Pana obecność będzie torować drogę polskiej gospodarce na tym rynku trudnym wymagającym, ale niezwykle obiecującym. Bardzo dziękuję jeszcze raz za tę obecność nie czekamy na „dzień po” jesteśmy gotowi do tego, aby dziś realizować tam nasze projekty gospodarcze
- powiedziała wiceszefowa MFiPR.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił ogromną rolę polskich przedsiębiorców w procesie odbudowy Ukrainy. Prezydent życzył Ukrainie zwycięstwa na jej warunkach i podkreślił znaczenie długofalowej współpracy biznesowej. Wyraził nadzieję, że współpraca będzie trwała i owocna, wspierając aspiracje Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej.
Możemy wesprzeć Ukrainę, pomagając w podnoszeniu kraju ze zniszczeń wojennych. Widzę tutaj ogromną rolę dla polskich przedsiębiorców
– mówił prezydent RP.
Cieszę się, że Poznań jest miejscem kluczowych debat o przyszłości Ukrainy po zakończeniu wojny. Chcę bardzo podziękować za zorganizowanie tego bardzo ważnego wydarzenia, które z całą pewnością odbywa się na czas. Dziękuję Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej i wiceminister Jadwidze Emilewicz za patronat nad Kongresem
- podkreślił prezydent RP Andrzej Duda.
Wicepremier i minister ds. europejskiej i euroatlantyckiej integracji Ukrainy Olga Stefaniszyna podkreśliła, że kongres COMMON FUTURE dotyczy nie tylko odbudowy Ukrainy, lecz także budowy przyszłości Ukrainy oraz jej pozycji gospodarczej w Europie i NATO.
Kongres był miejscem na rozmowy z przedsiębiorcami zainteresowanymi działalnością biznesową na Ukrainie. Konsultacji udzielała też Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.
Podczas debaty pt.: "Mechanizmy wspierające zaangażowanie biznesu w odbudowę Ukrainy" Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR, ogłosił powstanie PFR Development Hub, serwisu internetowego powołanego dla polskich przedsiębiorców chcących uczestniczyć w odbudowie Ukrainy, gdzie znajdują się istotne informacje dot. inwestycji na Ukrainie, przetargów organizowanych przez instytucje międzynarodowe, oferty szkoleń, programów wsparcia w ramach całej Grupy PFR, kierowanych do polskich przedsiębiorców chcących wejść na ukraiński rynek. Przedsiębiorcy mogą tam też uzyskać niezbędny pakiet informacji dopasowanych do ich potrzeb kontaktując się z infolinią. Serwis jest dostępny na stronie: PFR Development Hub - Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju.
Ważnym elementem, który był omawiany podczas Kongresu, było zawarte przez Polską umowy z ONZ o stałej obecności Biura Narodów Zjednoczonych ds. Usług Projektowych (UNOPS). Dzięki umowie zwiększy się możliwość zatrudnienia Polaków w organizacjach międzynarodowych oraz zawierania kontraktów z ONZ przez polskie przedsiębiorstwa, także sprawie odbudowy Ukrainy.
Jednym z priorytetów polskiej polityki rozwojowej jest dążenie do odgrywania roli koordynatora dla procesów odbudowy Ukrainy i jak najszerszego włączenia polskiego biznesu w programy odbudowy. Nie możemy czekać ze spokojem na „dzień po zakończeniu wojny”, tak jak firmy na bezpiecznym zachodzie Europy. Musimy być gotowi do tego zaangażowania już teraz. Kluczowa dla osiągnięcia tego celu jest współpraca Polski z ONZ, a w szczególności z wyspecjalizowanymi dla procesów odbudowy agendami i programami ONZ. Jednym z najważniejszych jest UNOPS, który specjalizuje się w skomplikowanych programach odbudowy infrastruktury, w tym infrastruktury krytycznej, dróg, mostów, sieci kolejowych oraz budynków. UNOPS jest jednym z najważniejszych podmiotów w ramach Systemu ONZ, współtworzącym UN Global Marketplace - ONZ-towskie centrum zakupowe, które jest sercem systemu zamówień publicznych ONZ. UNOPS jest obecny w szczególności w krajach które wymagają długoletnich planów odbudowy i stabilizacji. Lokalizacja biura tej agencji w Polsce jest potwierdzeniem oczywistej i wiodącej roli w całym tym wielkim dziele, a także w inwestycją w potencjał polskiej dyplomacji ekonomicznej, dotyczącej wszak nie tylko Ukrainy
– podkreśliła pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.
Krok po kroku cała machina polskiej administracji oraz podmiotów Grupy PFR buduje ekosystem wsparcia dla polskiego biznesu zainteresowanego odbudową Ukrainy, eksportem na Ukrainę oraz Ukrainą jako potencjalną lokalizacją polskich inwestycji. Również w tym zakresie Polska jest jednym z liderów.
Na zakończenie kongresu Prezes Grupy MTP, Tomasz Kobierski, zaznaczył, że Kongres będzie się odbywał w Poznaniu do czasu, kiedy Ukraina stanie się wolnym krajem bez agresora, a następnie zostanie przeniesiony do Ukrainy. Grupa MTP, do której należą Międzynarodowe Targi Poznańskie, była organizatorem wydarzenia.
Kongres Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE jest inicjatywą Grupy MTP i odbywa się pod patronatem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, przy wsparciu licznych partnerów strategicznych i samorządowych.
Więcej informacji o Kongresie dostępnych jest TUTAJ.