W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konkurs „Bezpieczny pieszy” rozstrzygnięty

06.12.2022

Będzie bezpieczniej na przejściach dla pieszych – zakończył się nabór w konkursie „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej”.

Grafika przedstawia sygnalizację świetlną oraz napis "Bezpieczny Pieszy". Poniżej znajdują się: logotyp Funduszy Europejskich, flaga RP, oraz flaga UE

Ponad 71 mln zł – taką łączną kwotę dofinansowania z Funduszy Europejskich otrzymają gminy na realizację projektów w konkursie Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej”.

Inwestycje związane z poprawą bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg są niezwykle istotne, a 257 projektów z pozytywną oceną konkursową jest tego najlepszym przykładem.

Beneficjenci konkursu

Realizacją projektów w całej Polsce zajmą się różnej wielkości gminy. W tym miejscu  już jest dostępna lista rankingowa i inne szczegóły rozstrzygnięcia konkursu. Beneficjentami konkursu są gminy, a maksymalny poziom dofinansowania UE to 85% wydatków kwalifikowanych.

Termin realizacji projektów wybranych w konkursie zaplanowano na koniec 2023 roku.

Działania edukacyjne

W projektach założono szeroko zakrojone działania edukacyjne. Zakup dla szkół miasteczek rowerowych (stacjonarnych i mobilnych), symulatorów roweru czy doposażenie przejść dla pieszych jest istotne z punktu widzenia edukacji dzieci i młodzieży. Doposażenie placówek edukacyjnych w pomoce naukowe z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, których głównym celem będzie nauka bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym bez konieczności opuszczania placówki edukacyjnej, jest działaniem skrojonym na potrzeby dzisiejszej młodzieży.

Wizja Zero

Ochrona pieszych, rozwój systemu zarzadzania prędkością, umożliwienie samorządom modernizacji przejść dla pieszych w miejscach o największej wypadkowości oraz w pobliżu ośrodków użyteczności publicznej (szkół, przychodni zdrowia, itp.), pozwolą Polsce osiągnąć założenia Wizji Zero. Zakłada ona zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w UE do zera około roku 2050. Realizację tych założeń umożliwi dofinansowanie z Funduszy Europejskich POIiŚ.

Nie tylko budowa dróg

Działanie 3.1 Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 to, oprócz budowy nowych dróg, szereg inicjatyw mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Szeroka gama inwestycji obejmuje m.in.:

  • likwidację miejsc szczególnie niebezpiecznych w ruchu drogowym,
  • doposażenie jednostek nadzoru nad ruchem drogowym i służb ratowniczych (ratownictwo techniczne),
  • organizację kampanii i szkoleń o zasięgu ogólnokrajowym (edukacja), które wynikają m.in. z Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Kompleksowe kroki

Konkurs „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej”, jak i nowelizacja ustawy z 20 czerwca 1997 r. „Prawo o ruchu drogowym”, stanowią działania nakierowane na zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. Tylko kompleksowe kroki są gwarantem poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym szczególnej grupy – pieszych i rowerzystów.

{"register":{"columns":[]}}