Konsultacje Umowy Partnerstwa. Jakie pieniądze z funduszy unijnych na lata 2021-2027 dla Wielkopolski?
28.01.2021
Umowa Partnerstwa, przygotowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, pokazuje jak Polska zainwestuje 76 mld euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Propozycję podziału tych pieniędzy konsultujemy z partnerami z województw. W czwartek spotkaliśmy się z przedstawicielami władz samorządowych, przedsiębiorcami oraz mieszkańcami Wielkopolski. Region otrzyma prawie 1,5 miliarda euro na program regionalny i z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, a inwestycje w województwie będą też finansowane z Funduszu Odbudowy, i programów krajowych.
Spotkanie konsultacyjne online w województwie wielkopolskim otworzył minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. W wydarzeniu uczestniczyli wiceministrowie Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz Waldemar Buda.
Umowa Partnerstwa to biznesplan inwestowania funduszy unijnych i krajowych. Konsultujemy ją w każdym województwie, bo na jej podstawie będziemy inwestować w rozwój w najbliższych latach
- powiedział minister Tadeusz Kościński.
Ile pieniędzy przypadnie dla województwa wielkopolskiego
Wielkopolska zalicza się do grupy najlepiej rozwiniętych gospodarczo regionów w naszym kraju. Województwo przekroczyło 75% średniej UE PKB na mieszkańca, co oznacza, że w unijnej metodologii awansowało do kategorii regionów przejściowych, pomiędzy słabiej a lepiej rozwiniętymi. To ma znaczenie między innymi dla wysokości puli środków unijnych dla województwa i wysokości dofinasowania inwestycji
– wyjaśniała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Z puli środków z polityki spójności przyznanych wszystkim 16 województwom wielkopolskie otrzyma do zagospodarowania 1,070 miliarda euro na program regionalny.
Wielkopolska ma szansę na dużo więcej funduszy na program regionalny - do podziału pomiędzy wszystkie województwa jest jeszcze 7,1 mld euro po negocjacjach kontraktów programowych. Jeżeli marszałek przygotuje i zgłosi dobre projekty, otrzyma dodatkowe fundusze
– zaznaczyła wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej.
Kontrakt programowy to nowy instrument polityki rozwoju kraju, rodzaj umowy pomiędzy rządem a marszałkiem województwa, w której wskazane zostaną konkretne, ważne dla województwa i całej Polski inwestycje. Jednym ze źródeł ich finansowania będą właśnie dodatkowe środki na program regionalny.
Wielkopolska jest również jednym z sześciu województw, które zostało objęte Funduszem Sprawiedliwej Transformacji. Na przezwyciężanie negatywnych skutków transformacji w kierunku zielonej gospodarki województwo wielkopolskie dostanie 387 milionów euro.
Inwestycje w Wielkopolsce będą także finansowane z Funduszu Odbudowy (prawie 60 mld euro w dotacjach i pożyczkach dla całej Polski) oraz programów krajowych.
Tylko w perspektywie 2014-2020 w województwie wielkopolskim dofinansowano inwestycje z programów krajowych kwotą prawie 9,5 mld zł. W nowym rozdaniu skala wsparcia może być podobna. To ogromne środki na rozwój
– tłumaczyła minister Jarosińska-Jedynak.
Nowy budżet
Podobnie jak w latach 2014-2020 również w nowej rozpoczynającej się perspektywie około 60 procent funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40 procent otrzymają programy regionalne, zarządzane przez marszałków województw.
Łączna suma środków unijnych przeznaczonych na realizację programów objętych Umową Partnerstwa wynosi 76 miliardów euro. Z tej kwoty 72,2 miliarda euro to pula na realizację programów polityki spójności, pozostałe środki w wysokości 3,8 miliarda euro pochodzą z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i zostaną przeznaczone na zmniejszanie negatywnych skutków społeczno-gospodarczych transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu.
Fundusze unijne, razem ze środkami krajowymi, będą wspierać innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację, oraz sprawy społeczne.
Kiedy uruchomimy pieniądze?
W ramach konsultacji Umowy Partnerstwa do 16 lutego odbędzie się łącznie 16 spotkań regionalnych. Cały proces konsultacji ma zakończyć się 22 lutego. Po tym terminie przygotowana zostanie finalna wersja Umowy, która zostanie przedstawiona Komitetowi ds. Umowy Partnerstwa, a następnie przedłożona do zatwierdzenia Radzie Ministrów. Po zatwierdzeniu, dokument ma być przekazany do Komisji Europejskiej do formalnych konsultacji.
Zakładamy, że pieniądze z nowego budżetu UE trafią do polskiej gospodarki jeszcze w tym roku.