W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kosmiczne rozwiązania Made in Poland z unijnym wsparciem

14.04.2020

Fundusze Europejskie wesprą projekt firmy, która opracuje Astro-Moduły. Jest to gotowa gama rozwiązań do satelitów, które inżynierowie będą mogli wykorzystać w projektowanych przez siebie konstrukcjach. Wartość projektu to 10 milionów złotych, z czego 75% dofinansowania pochodzi z Programu Inteligentny Rozwój (POIR).

Po lewej napis: Fundusze wspierają sektor kosmiczny. Po prawej zdjęcie satelity. . Na dole ikonki Facebooka oraz Twittera, logotypy Funduszy Europejskich i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, flaga Polski

To kolejny przykład, że w trudnych czasach pandemii można realizować projekty rozwojowe. Dobrze zainwestowane Fundusze Europejskie nie tylko pomagają poszczególnym firmom rozwijać się i realizować nowatorskie projekty, ale są skuteczną szczepionką antywirusową dla gospodarki. Technologie kosmiczne to awangarda innowacji. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu Astronika będzie mogła rozwinąć skrzydła i realizować projekty, wpisujące się w trend New Spacea – komentuje Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Udzielamy różnorodnej pomocy firmom dotkniętym przez działanie koronawirusa, ale mam nadzieję, że kolejne przedsiębiorstwa będą sięgać po granty w trwających konkursach Szybkiej Ścieżki. Fundusze Europejskie otwierają furtkę polskim firmom w podboju sektora kosmicznego. Rozwój branży lotniczej sprawia, że zwrot „Made in Poland” coraz częściej gości w kosmosie - dodaje minister Jarosińska.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz operująca w sektorze kosmicznym spółka Astronika podpisały umowę na realizację projektu w ramach realizowanego z Funduszy Europejskich konkursu Szybka Ścieżka – Technologie kosmiczne.

Budowanie satelitów jest bardzo czasochłonne i kosztowne. Projektowane przez spółkę Astro-Moduły mają pozwolić na szybkie dostarczenie do klienta niezawodnego rozwiązania, które w danej klasie satelitów (w tym przypadku do 500kg) może być łatwo adaptowalne do szczególnych wymagań misji.

Jeśli zapadnie decyzja o budowie polskiego satelity, nasze rozwiązania w postaci Astro-Modułów mogą w znaczący sposób przyczynić się do przyspieszenia procesu tworzenia i w efekcie posiadania przez państwo krytycznej infrastruktury – mówi portfolio manager w firmie Astronika Michał Szwajewski.

{"register":{"columns":[]}}