Krajowa Polityka Miejska 2030 – jest pozytywna opinia KWRiST
30.03.2022
Projekt Krajowej Polityki Miejskiej 2030 otrzymał pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. To ważny etap w procesie akceptacji dokumentu przez rząd. W projekcie zostały uwzględnione uwagi z konsultacji publicznych i międzyresortowych oraz uwagi zgłoszone przez Zespół do Spraw Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska w ramach KWRiST. Zapraszamy do zapoznania się z aktualną wersją projektu dokumentu.
Podstawowym celem Krajowej Polityki Miejskiej do roku 2030 jest tworzenie takich warunków dla miast i obszarów funkcjonalnych, aby mogły się rozwijać w sposób zrównoważony oferując mieszkańcom wysoką jakość życia. Dokument prezentuje szereg rozwiązań odpowiadających na wyzwania, z jakimi na co dzień muszą borykać się miasta i ich mieszkańcy. Wyzwania koncentrują się wokół problemów związanych m.in. z rozlewaniem się miast, zmianami klimatu, jakością środowiska, czy kwestią transportu w miastach i ich obszarach funkcjonalnych. Zaproponowane rozwiązania ułatwią władzom lokalnym korzystanie z narzędzi i możliwości sprawczego działania na rzecz mieszkańców.
Prace nad aktualizacją Krajowej Polityki Miejskiej prowadzone są od jesieni 2020 r., kiedy zaprezentowano Założenia do aktualizacji KPM. Poddano je szerokiej dyskusji, która zainicjowała formułowanie postulatów, rekomendacji i zaleceń do odnowionego dokumentu. Również jesienią 2020 roku powołano międzyresortowy "Zespół do spraw przygotowania aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej 2023" pod przewodnictwem ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego. To ważne gremium z punktu widzenia prac nad samym dokumentem. W pracach Zespołu biorą udział kluczowe resorty, z punktu widzenia prowadzenia krajowej polityki miejskiej, ale do prac w Zespole zaproszeni zostali również reprezentanci związków samorządowych: Związku Miast Polskich, Unii Metropolii Polskich, a także Związku Samorządów Polskich.
W grudniu 2021 r. konferencją w ramach Krajowego Forum Miejskiego zainicjowane zostały konsultacje publiczne projektu KPM 2030. Projekt dokumentu wraz z formularzem uwag był dostępny na stronach internetowych MFiPR od 21 grudnia 2021 roku do 31 stycznia 2022 roku. Otrzymaliśmy prawie 500 uwag, które po przeanalizowaniu wpłynęły na projekt KPM 2030. Ponad połowę zgłoszonych w konsultacjach uwag zgłosiły miasta i korporacje samorządowe. Wśród samorządów oprócz uwag i propozycji uzupełnień pojawiły się liczne głosy poparcia dla przedstawionych w KPM 2030 rozwiązań. W trakcie konsultacji dokumentu odbyło się spotkanie z samorządowcami miejskimi w ramach Forum Rozwoju Lokalnego, orgaznizowanego przez Związek Miast Polskich. Równolegle z konsultacjami społecznymi prowadzony był dialog i uzgodnienia międzyresortowe. Wiele resortów odniosło się do dokumentu. W toku uzgodnień i szczegółowych konsultacji odbywały się spotkania bilateralne, które pozwalały na wypracowanie kompromisowych zapisów.
Materiały
Krajowa Polityka Miejska - projekt po KWRiST 30.3.2022Projekt_KPM_2030_30_03_2022.pdf 8.42MB