W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krajowy Plan Odbudowy na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

07.04.2021

Tematem rozmów dzisiejszego spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) był Krajowy Plan Odbudowy (KPO). W spotkaniu marszałków województw z premierem Mateuszem Morawieckim udział wziął Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Wiceminister Waldemar Buda siedzi przy biurku, na którym stoi laptop i leżą dokumenty. Minister trzyma w dłoniach tablet.

Krajowy Plan Odbudowy jest podstawą do skorzystania z Funduszu Odbudowy. Z tej puli Polska może liczyć na ponad 58 mld euro

– powiedział wiceminister Waldemar Buda.

Jak podkreślał wiceminister Buda Fundusz Odbudowy to  wsparcie, które pomoże Polsce i innym państwom w walce z kryzysem wywołanym pandemią.

Pieniądze z Funduszu Odbudowy zainwestujemy m.in. w stworzenie przedsiębiorcom stabilnych warunków do inwestowania, ochronę zdrowia, transformację w kierunku "zielonej" gospodarki, innowacyjne rozwiązania, przyjazny środowisku transport czy upowszechnienie rozwiązań cyfrowych

- zaznacza minister Buda.

W ramach prac nad przygotowaniem KPO, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przeprowadziło nabór projektów zgłaszanych przez resorty, regiony oraz partnerów społeczno-gospodarczych.

Otrzymaliśmy łącznie ok. 1200 propozycji projektów do realizacji. W oparciu o nadesłane zgłoszenia powstał projekt Krajowego Planu Odbudowy.  Eksperci MFiPR wypracowali listę wiązek projektów do KPO, wraz ze wskazaniem, które projekty wstępnie kwalifikują się do KPO, a które do innych źródeł finansowania

– wyjaśnił minister Waldemar Buda.

Zakończyły się konsultacje społeczne KPO, które trwały od 26 lutego do 2 kwietnia 2021 r.

Aktualnie trwa analiza zgłoszonych uwag w ramach konsultacji społecznych pod kątem możliwości uwzględnienia w KPO.

Polska ma czas do końca kwietnia na przekazanie KPO Komisji Europejskiej (KE). Na zaakceptowanie planu KE będzie miała dwa miesiące.

{"register":{"columns":[]}}