Krajowy Plan Odbudowy pomoże w zrównoważonym rozwoju
14.12.2020
Krajowy Plan Odbudowy oraz przyszłość polityki spójności po 2020 to główne tematy posiedzenia Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk. Konferencję otworzył minister Tadeusz Kościński. Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówiła o pracach nad Krajowym Planem Odbudowy oraz roli i założeniach tego dokumentu.
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński przypominał, że wymiar terytorialny i strategiczny są połączone w wielu dokumentach programowych. Wymienił Koncepcję Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego 2030. Po przyjęciu aktualizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju przygotowujemy się do rozpoczęcia prac na Koncepcją Rozwoju Kraju 2050.
Każdy z wymienionych dokumentów ma inny charakter i inną rolę do odegrania. Łączy je wspólny cel - zrównoważony rozwój całego kraju i pobudzanie polskiej gospodarki. Jest to szczególnie ważne po kryzysie związanym z pandemią. W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej mobilizujemy wszystkie siły, by wykorzystać potencjał regionów i zapewnić im warunki to rozwoju
- podkreślił minister Tadeusz Kościński.
Szczegółowe informacje o przygotowaniach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) przedstawiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Jak oceniła, wszystkie działania, które Polska zaproponuje będą zwiększały spójność i łagodziły także przestrzenne skutki kryzysu.
Fundusz Odbudowy ma się przyczynić do ożywienia i pobudzania wzrostu potencjału gospodarek Unii Europejskiej po kryzysie COVID-19. Podstawą do sięgnięcia po pieniądze z tego Funduszu będzie Krajowy Plan Odbudowy, który powstaje w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
- rozpoczęła minister Jarosińska-Jedynak oraz dodała
Projekty realizowane w ramach KPO mają dawać trwałe i długookresowe efekty, które będą spójne z europejskim zielonym ładem.
Jak podkreśliła minister Jarosińska-Jedynak Krajowy Plan Odbudowy będzie przedstawiony do akceptacji Komisji Europejskiej po zakończeniu wszystkich wymaganych procedur, prawdopodobnie w pierwszym kwartale przyszłego roku. Będzie zawierał zobowiązania do realizacji reform i odpowiadających im inwestycji tak jak np. zapewnienie dostępu do szerokopasmowego internetu, uzupełnienie sieci drogowej, zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw, czy zmniejszenie śladu węglowego. Niezbędne są też działania w obszarach, na których kryzys związany z pandemią odcisnął największe piętno. Działania to mają sprzyjać zwiększaniu spójności terytorialnej.