W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krynica 2019 - na półmetku Forum Ekonomicznego

04.09.2019

Każdego roku to największe wydarzenie w polskim świecie ekonomicznym przyciąga wielu ekspertów niemal ze wszystkich gałęzi gospodarki oraz przedstawicieli rządu, największych firm, spółek i instytucji publicznych działających w Polsce. Na forum nie mogło zabraknąć również kierownica Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

uczestnicy panelu "Inwestycja a nie koszt - jak i dlaczego zwiększać nakłady na ochronę zdrowia?" pozują do pamiątkowego zdjęcia

"Europa jutra. Silna, czyli jaka?" to hasło tegorocznego Forum Ekonomicznego, które po raz 29. odbywa się w Krynicy. O najważniejszych kwestiach dotyczących życia społecznego, gospodarczego czy politycznego dyskutują przedstawiciele rządu, świata biznesu, nauki i kultury oraz eksperci. Ważnym tematem poruszanym podczas Forum jest również miejsce polskiej gospodarki nie tylko w Polsce, lecz także w Europie i na świecie.

Silna gospodarka

Jednym uczestników Forum Ekonomicznego w Krynicy jest Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, który podczas dyskusji panelowych mówił przede wszystkim o wskaźnikach ekonomicznych i dobrych wynikach polskiej gospodarki, które umacniają się od wielu miesięcy.

- Mimo zagrożeń zewnętrznych rozwijamy się szybciej, niż oczekują analitycy. Mamy najlepsze wskaźniki ekonomiczne w historii. To nie tylko wzrost PKB, ale i niskie bezrobocie, zrównoważony budżet i wysokie tempo inwestycji - wyliczał Jerzy Kwieciński.

Minister podkreślał również, że ważnym elementem rozwoju gospodarczego jest wzmacnianie lokalnych potencjałów.

- Aby odnieść sukcesów w tym zakresie potrzebujemy zarówno współpracy ze strony samorządów, jak i firm - mówił minister. - Gospodarki Europy Środkowej i Wschodniej są siłą napędową całej Unii Europejskiej. To gospodarki, które rozwijają się szybciej i dzięki temu skuteczniej odpierają symptomy kryzysu ekonomicznego - dodał podczas jednego z paneli minister Jerzy Kwieciński.

Ważna rola innowacji społecznych, budownictwa i PPP

W Forum Ekonomicznym w Krynicy wzięli udział również wiceministrowie inwestycji i rozwoju.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówiła o roli programu Dostępność Plus zarówno w kontekście innowacji społecznych, jak i nowoczesnej gospodarki.

- Nie chodzi o to, żeby znaleźć innowacje i odłożyć je na półkę. Zależy nam na tym, aby dobre pomysły zaistniały na rynku, były na nim odpowiednio promowane, aby dotarły do odbiorców. Dlatego w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju chcemy stworzyć metainkubator, który będzie promował innowacyjne rozwiązania społeczne.

Z kolei wiceminister Artur Soboń mówił o programie Polska Wschodnia.

- Program Polska Wschodnia to środki dla przedsiębiorców, ale także środki na poprawę dostępności komunikacyjnej, czyli budowę dróg i budowę sieci kolejowych. Zależy nam na tym, żeby Polska Wschodnia była kuźnią pomysłów dla polskiej gospodarki. Żeby to tam ta kreatywna i innowacyjna gospodarka rozwijała się szczególnie szybko i sprawnie i żeby to tam ten potencjał uruchamiać. Ale oczywiście jeśli ktoś jest z Poznania czy Krakowa, to też może skorzystać z platform programu Polska Wschodnia. Platformy są w Polsce Wschodniej, ale przedsiębiorcy i pomysły mogą być z całej Polski. Pomysły na biznes, który może dostać wsparcie finansowe są rozmaite - mówi wiceminister Artur Soboń.

Wiceminister Soboń uczestniczył w spotkaniach branży budownictwa i nieruchomości.

- Rynek mieszkaniowy, deweloperski, to rynek, który nie lubi skoków cenowych. Mieliśmy duże wzrosty cen, ale wydaje się, że mamy teraz moment stabilizacji. Mamy też kolejne rekordy w liczbach oddawanych mieszkań, wydawanych pozwoleniach na budowę czy rozpoczynanych inwestycji. A gdybyśmy spojrzeli na liczbę oddawanych mieszkań, to w ubiegłym toku było to 16,7 milionów metrów kwadratowych, co było rekordowe - wyliczał wiceminister podczas jednej z debat.

Wiceminister Soboń odniósł się do wykorzystania gruntów spółek Skarbu Państwa na cele mieszkaniowe.

- Dzisiaj, po tych wszystkich zmianach jakie przeprowadziliśmy w ostatnim czasie, mamy zinwentaryzowany bank ziemi pod budownictwo mieszkaniowe. To nie tylko grunty PKP czy Poczty Polskiej, ale to w dużym stopniu grunty Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, które można wykorzystać pod budownictwo - wyliczał Soboń.

Oceniając realizację programu Mieszkanie Plus, wiceminister mówił, że jest to ogromne wyzwanie dla państwa, aby połączyć zasoby gruntowe ze środkami, rozwiązaniami projektowymi czy technologicznymi i budować dostępne cenowo mieszkania.

- Mamy już schemat działania i wiemy jak zarządzać funduszami, z których możemy skorzystać. Nic tylko dołączać kolejne lokalizacje - podsumował Soboń.

Podczas Forum nie zabrakło także rozmów o przyszłości regionów i o tym jak mądrze inwestować w ich rozwój. Soboń podkreślał, że obecny rząd koncentruje się przede wszystkim na małych miastach, tak aby przywrócić ich pierwotne funkcje społeczne i gospodarcze.

- Plan premiera Morawieckiego ma za zadanie zniwelować różnice pomiędzy poszczególnymi ośrodkami, a co więcej uwolnić wewnętrzny potencjał każdego samorządu - mówił Soboń.

O możliwościach rozwoju inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego mówił wiceminister Waldemar Buda.

- Uruchomiliśmy kompleksowe wsparcie dla projektów rządowych i samorządowych realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego - zaznaczył wiceminister Waldemar Buda.

Waldemar Buda skupił się na kwestii doradztwa bezpośredniego świadczonego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz za pośrednictwem doradców zewnętrznych.

- Chcemy odczarować stereotypy, jakie powstały wokół formuły PPP - podkreślał Waldemar Buda.

{"register":{"columns":[]}}