Likwidacja Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości – ustawa przyjęta
21.11.2024
Parlament uchwalił przedłożony przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej projekt ustawy w sprawie likwidacji Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości (FPPP). Ustawa trafi teraz do podpisu przez Prezydenta RP. Działalność Fundacji była nieefektywna, jej zadania powielają się z działaniami innych podmiotów wspierających przedsiębiorców, a wydatki były ponoszone w sposób niegospodarny.
Działalność Fundacji nie była uzasadniona ekonomicznie. Kontrole przeprowadzone w FPPP wykazały liczne nieprawidłowości w wydatkowaniu środków publicznych, zawieranie niekorzystnych umów oraz nieadekwatną do działalności strukturę zatrudniania
- powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.
Działalność Fundacji, mimo przekazania w ramach dotacji znaczących środków, nie osiągnęła zakładanych celów, a zakres działalności był marginalny. FPPP generowała koszty nie przynosząc realnych korzyści.
Sprawozdanie finansowe Fundacji za 2023 rok nie zostało zatwierdzone. Stwierdzono nieprawidłowości w wydawaniu pieniędzy publicznych, w tym na działania, które odbiegały od działalności statutowej FPPP.
Struktura zatrudnienia kreowana na przestrzeni lat działalności Fundacji nie była adekwatna do zadań i wyzwań przed nią stawianych.
Zakres niektórych zadań Fundacji pokrywał się z zadaniami innych instytucji w systemie wsparcia przedsiębiorstw.
Likwidacja Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości - najważniejsze rozwiązania
- Likwidacja Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości ma nastąpić 31 grudnia 2024 roku.
- Jej zadania i zaoszczędzone środki zostaną przekazane do zasobów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
- Pracownicy Fundacji staną się pracownikami PARP. Natomiast ich stosunki pracy wygasną 31 marca 2025 roku, jeżeli nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy albo nowe warunki nie zostaną przez pracowników przyjęte.