W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Łódzkie szkolenie z partnerstwa publiczno-prywatnego za nami

11.09.2019

70 samorządowców i przedsiębiorców wzięło udział w szkoleniu dotyczącym partnerstwa publiczno-prywatnego, które 10 września odbyło się w Łódzkiej Specjalnej Stefie Ekonomicznej.

Szkolenie dotyczące PPP, które odbyło się w Łodzi 10 września 2019 roku.

– Oczekiwania mieszkańców dotyczące podnoszenia komfortu życia w miastach są bardzo duże, dlatego samorządy muszą wychodzić im naprzeciw. Chcemy stwory komfortowe warunki inwestowania w formule partnerstwa publiczno-prywatnego – mówił podczas spotkania z samorządowcami i przedsiębiorcami Waldemar Buda, wiceminister inwestycji i rozwoju i pełnomocnik rządu ds. PPP.

Pierwsza część szkolenia dotyczyła charakterystyki polskiego rynku PPP, prawa oraz działań Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w tym zakresie, druga – między innymi podziału zadań w projektach PPP, przygotowania ich do realizacji i oceny. Trzecia część polegała na konsultacjach indywidualnych z ekspertami.

W planach jest zorganizowanie kolejnych szkoleń, które będą miały charakter sektorowy. Oznacza to, że będą dotyczyły współpracy partnerów z sektora publicznego i prywatnego na przykład przy termomodernizacjach czy budownictwie komunalnym.

Czym jest PPP

To wspólna inicjatywa partnerów z sektora publicznego i prywatnego, którzy dzielą się zyskiem, ryzykiem i odpowiedzialnością. Cel inwestycji powinien być publiczny. Partnerstwo publiczno-prywatne może być  stosowane w wielu dziedzinach: w służbie zdrowia (na przykład szpitale, przychodnie), oświacie (przedszkola, szkoły), kulturze (muzea) czy transporcie (infrastruktura drogowa, transport publiczny).

PPP w liczbach

Według Komisji Europejskiej od 1990 do 2016 roku w Unii Europejskiej zrealizowano 1749 projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego o wartości 336 miliardów euro, czyli mniej więcej 1,5 biliona złotych. W tym zestawieniu dominują inwestycje w transport, zdrowie i edukację. W 2008 roku w Polsce weszła w życie ustawa o PPP. Na mocy tego prawa jest realizowanych 135 inwestycji  o łącznej wartości około 6 miliardów złotych. Jednym z przykładów takiej realizacji, który zostanie omówiony podczas szkolenia, jest termomodernizacja budynków w Zgierzu.

{"register":{"columns":[]}}