Lotnictwo i kosmonautyka motorem rozwoju polskiej gospodarki
21.05.2019
W dniach 21-23 maja br. w podkarpackiej Jasionce trwać będą międzynarodowe targi lotnicze Aerospace & Defense Meetings Central Europe. Pierwszego dnia wydarzenia odbyło się Forum Innowacji „Lotnictwo i kosmonautyka”, w którym uczestniczył wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.
- Przemysł lotniczy jest jednym z kluczowych sektorów strategicznych dla rozwoju polskiej gospodarki – mówił wiceminister Adam Hamryszczak podczas otwarcia Forum.
Wiceminister przypomniał, że tradycje związane z lotnictwem na Podkarpaciu sięgają prawie 100 lat. Podkarpacki klaster „Dolina Lotnicza” skupia ponad 150 oraz zatrudnia łącznie około 30 tys. pracowników . To stanowi prawie 70% zatrudnionych w przemyśle lotniczym w Polsce.
- Takiemu rozwojowi branży lotniczej na Podkarpaciu służy środowisko przyjazne inwestorom, konkurencyjne koszty pracy i produkcji, dostępność transportowa oraz wsparcie naukowo – badawcze, w tym Politechniki Rzeszowskiej – dodał Hamryszczak.
Podsekretarz stanu mówił także o tym, że przemysł lotniczy i kosmiczny charakteryzują wysokie koszty działalności i długi okres zwrotu nakładów, ale jak podkreślał Hamryszczak jest duże zapotrzebowanie na produkty tej branży.
Podczas Forum wiceminister uczestniczył w panelu dyskusyjnym - Filary wzrostu sektora lotniczego w Polsce "Od łańcucha dostaw do nowych platform”.
- Dolina Lotnicza zaliczana jest do najszybciej rozwijających się klastrów lotniczych na świecie. Rozwój ten dotyczy potencjału produkcyjnego, wdrażania najnowocześniejszych technologii oraz budowy nowych centrów badawczo-rozwojowych i biur konstrukcyjnych – mówił Adam Hamryszczak.
Odnosząc się do źródeł wsparcia projektów z sektora lotniczego wiceminister przypomniał znaczenie środków unijnych.
- Przedsiębiorstwa z sektora lotniczego aktywnie korzystają ze wsparcia oferowanego przez program Inteligentny Rozwój. Łączna kwota dofinansowania na ponad 100 projektów wynosi ponad 621 mln zł – podkreślał Adam Hamryszczak.
W kontekście pomocy dla branży lotniczej wiceminister wspomniał także o ustawie o wspieraniu nowych inwestycji. Zmieniła ona zasady funkcjonowania dotychczasowych specjalnych stref ekonomicznych. Przedsiębiorstwa nie odczuwają już ograniczeń terytorialnych i nie muszą lokować swoich inwestycji na wyznaczonych terenach SSE, lecz mogą prowadzić działalność, gdzie potrzebują. Ustawa poszerzyła katalog mechanizmów wsparcia inwestycji m.in. o zwolnienia podatkowe (na czas określony), jasno określone kryteria ilościowe i jakościowe definiujące poziom wsparcia i o preferencyjne warunki dla inwestycji na obszarach słabiej rozwiniętych.
Jako ważne źródło wsparcia dla przedsiębiorstw tworzących Dolinę Lotniczą wiceminister Hamryszczak wymienił także ofertę usług pro-rozwojowych, które świadczy Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju. PFR oferuje pakiety usług zapewniających zarówno finansowanie (w oparciu m.in. o środki unijne lub krajowe, kredyty komercyjne) powiązane z doradztwem gospodarczym. Dzięki czemu, efekt wsparcia jest trwalszy dzięki jego lepszemu dopasowaniu do faktycznych potrzeb podmiotu (beneficjenta).
- Ostatnia modyfikacja:
- 22.05.2019 08:46 Beata Pondo
- Pierwsza publikacja:
- 22.05.2019 08:46 Beata Pondo