W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lubelskie Forum Samorządowe: 20 lat samorządu województwa i 15 lat Polski w UE

23.05.2019

- Dzięki samorządom mamy dzisiaj lepsza Polskę. Widać wyraźnie, że 15 lat Polski w UE się nam opłaciło. Żadnemu polskiemu regionowi, Polsce nie przepadło żadne euro. W przypadku 15 krajów te pieniądze niestety zostały w Brukseli - mówił Jerzy Kwieciński w Lublinie. 20 lat samorządu województwa i powiatu i 15 lat Polski w UE świętowali samorządowcy różnych kadencji i szczebli samorządu podczas Forum Samorządowego w Lublinie. W spotkaniu uczestniczyli minister Jerzy Kwieciński i wiceminister Artur Soboń.

Minister Jerzy Kwieciński przed mikrofonami, za nim napis Samorządowe Forum Województwa Lubelskiego

717 miliardów złotych, w tym wkład unijny ponad 430 miliardów złotych trafiło do Polski w ramach polityki spójności od 2004 r. do maja 2019 r. Jak zaznaczył podczas spotkania minister inwestycji i rozwoju środki te są dobrze zagospodarowane i w całości inwestowane.

- Polska w przeciwieństwie do naszych południowych sąsiadów nie traci funduszy UE. Polska otrzymała największe środki z tytułu płatności okresowych w perspektywie 2014-2020, ponad 18 mld euro i należy do grona liderów w absorpcji środków unijnych – mówił Kwieciński.

Jak podkreślał z biegiem naszego członkostwa zmieniają się proporcje inwestycji z funduszy europejskich i środków krajowych.

- Wkład UE był dźwignią finansową, która uruchomiła 287 miliardów złotych prywatnych i publicznych środków krajowych. Nie chodzi więc o samo wydawanie środków UE ale swoisty montaż finansowy z środkami krajowymi. Nauczyliśmy się angażować kapitał krajowy. Dzięki czemu rola środków unijnych dla rozwoju krajowej gospodarki zmniejsza się z upływem czasu – wspomniał Kwieciński.

Dane Ministerstwa Finansów za okres od 2004 r. do marca 2019 r. pokazuję, że z unijnego budżetu pozyskaliśmy 163,7 mld euro, wpłacając jednocześnie do tego budżetu 53,7 mld euro. Oznacza to, że otrzymaliśmy ponad trzykrotnie więcej niż wpłaciliśmy, a bilans netto wynosi niemal 110 mld euro.

Efekty perspektywy 2014-2020

Najwięcej pieniędzy, bo prawie 78 miliardów złotych, zostało przeznaczonych na inwestycje transportowe. Na kolejnych miejscach uplasowały się projekty dotyczące gospodarki niskoemisyjnej - 31,3 miliarda złotych, B+R - 21,5 miliarda złotych oraz ochrony środowiska i konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw. Odpowiednio 18,6 miliarda złotych i 18,3 miliarda złotych.

Dobrze wykorzystywane środki polityki spójności wpływają na rozwój Polski i poprawę jakości życia obywateli. Przykładem tego typu działań jest m.in. dofinasowanie projektów realizowanych przez ponad 48 tysięcy przedsiębiorstw, wsparcie ponad 700 szpitali, wdrożenie blisko 5 tysięcy wyników prac z zakresu B+R czy też liczne projekty realizowane w obszarze rynku pracy.

Forum Samorządowe Województwa Lubelskiego

Lubelskie forum jest związane z 20 rocznicą utworzenia samorządu wojewódzkiego i powiatowego oraz 15 rocznicą obecności Polski w Unii Europejskiej. Przewidziano trzy sesje plenarne, dotyczące utworzenia samorządów wojewódzkich i powiatowych, obecności Polski w UE i wyzwań przed którymi stoi samorząd terytorialny.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
24.05.2019 10:25 Zbigniew Przybysz
Pierwsza publikacja:
24.05.2019 10:25 Zbigniew Przybysz
{"register":{"columns":[]}}