Lubuskie z Funduszami Europejskimi na lata 2021-2027. Konsultujemy Umowę Partnerstwa
11.02.2021
Od kilku tygodni we wszystkich województwach odbywają się konsultacje Umowy Partnerstwa – najważniejszego dokumentu określającego, na co zostaną przeznaczone Fundusze Europejskie w nowej perspektywie budżetowej UE na latach 2021-2027. 11 lutego konsultacje społeczne odbyły się dla województwa lubuskiego, które otrzyma co najmniej 736 milionów euro na program regionalny. Województwo może liczyć również na środki z puli 7,1 miliarda euro, która zostanie podzielona na wszystkie województwa w ramach kontraktu programowego . Do lubuskiego trafią także pieniądze unijne z Funduszu Odbudowy i programów krajowych.
Konsultacje Umowy Partnerstwa dla województwa lubuskiego odbyły się online. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Wzięła w nim udział wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która spotkała się z samorządowcami, przedsiębiorcami, partnerami społecznymi i gospodarczymi oraz mieszkańcami.
Do tej pory województwo lubuskie skutecznie wykorzystuje fundusze unijne. Jednak region ma nadal duże potrzeby inwestycyjne. Świadczą o tym chociaż najniższe w kraju nakłady na sektor B+R w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Środki, które otrzyma Ziemia Lubuska w nowym rozdaniu funduszy unijnych, pozwolą na realizację kolejnych potrzeb inwestycyjnych
– mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Perspektywa w liczbach
Zgodnie z propozycjami zawartymi w Umowie Partnerstwa marszałek województwa lubuskiego w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 otrzyma do dyspozycji 736 milionów euro na program regionalny.
W puli środków programów regionalnych jest jeszcze 7,1 miliarda euro do podziału między wszystkie województwa w ramach uzgodnień kontraktu programowego. Kluczowe dla rządu i samorządu wojewódzkiego projekty, zgłoszone przez marszałków do kontraktów programowych, mogą liczyć na dodatkowe fundusze.
Negocjacje kontraktu programowego rozpoczną się w najbliższym czasie.
Województwo lubuskie skorzysta też ze środków dostępnych w Funduszu Odbudowy. Będą one rozdzielane na podstawie Krajowego Planu Odbudowy. Wkrótce rozpoczną się konsultacje społeczne tego dokumentu.
W nowej pespektywie finansowej fundusze z polityki spójności chcemy przeznaczyć na programy i projekty w obszarze innowacji, wzmacniania przedsiębiorczości, cyfryzacji, infrastruktury, ochrony środowiska, edukacji i kapitału społecznego. Planujemy rozpocząć inwestowanie tych środków jeszcze w tym roku
– zaznaczyła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Programujemy najbliższe lata
Podobnie jak w latach 2014-2020 również w nowej perspektywie około 60% funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40% otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw. Łącznie w ramach polityki spójności i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Polska ma do dyspozycji 76 miliardów euro.
Pieniądze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach, między innymi na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. 75% środków zostało już podzielonych, a 25% przeznaczono na rezerwę programową do podziału na późniejszym etapie programowania w czasie negocjacji kontraktu programowego.
Kolejne etapy
Na szczeblu unijnym kończą się prace nad rozporządzeniami na nową perspektywę. Polska jest na etapie konsultacji społecznych projektu Umowy Partnerstwa.
Uwagi do założeń przedstawionych w Umowie Partnerstwa można zgłaszać do 22 lutego za pomocą formularza dostępnego na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl.
Po przyjęciu Umowy Partnerstwa przez rząd i projektów programów regionalnych przez zarządy województw odbędą się formalne negocjacje programów i Umowy Partnerstwa z Komisją Europejską.