W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Małopolska aktywnie na rzecz rozwoju polsko-słowackiego pogranicza

26.04.2019

Województwo małopolskie skutecznie wykorzystuje środki unijne na współpracę transgraniczną z programu Interreg Polska-Słowacja. Przez cztery lata wdrażania programu wsparcie uzyskały 52 przedsięwzięcia na łączną kwotę dofinansowania ponad 128 mln euro. Z tej kwoty 35,6 mln euro trafiło do małopolskich beneficjentów.

- Program Polska-Słowacja notuje szybkie tempo wdrażania na tle innych programów Interreg w Europie. Cieszy nas jego sprawna realizacja. Te dobre wyniki to zasługa zaangażowania polskich partnerów, w tym również beneficjentów z Małopolski, do których trafiło niemal 28% środków zakontraktowanych do tej pory - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.

Projekty transgraniczne mają istotne znaczenie dla rozwoju regionu. Zrewitalizowane obiekty dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego oraz nowa infrastruktura drogowa zwiększają dostępność, a także podnoszą atrakcyjność turystyczną polsko-słowackiego pogranicza. Innowacyjne inicjatywy edukacyjne pomnażają zasoby kapitału społecznego. Z rezultatów projektów korzystają zarówno mieszkańcy pogranicza, jak też polscy i zagraniczni turyści, licznie odwiedzający tereny Małopolski.

Na szczególną uwagę zasługują projekty promujące turystykę rowerową na terenie Małopolski. W ramach jednego z nich wytyczono pętlę, łączącą miejscowości uzdrowiskowe Doliny Popradu (Krynica-Zdrój, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Szczawnica) o łącznej długości tras ponad 230 km. Atrakcyjne szlaki rowerowe udostępniono również w ramach tworzenia historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr.

Małopolscy beneficjenci biorą udział w 26 aktualnie realizowanych projektach. Uczestniczy w nich 45 instytucji, które w niemal co trzecim z przedsięwzięć (18) pełnią rolę partnera wiodącego. Najwięcej inicjatyw podjęto w obszarze dziedzictwa (39). W ramach programu realizowane są także projekty z zakresu edukacji (5) oraz transportu (1).

Większe wsparcie dla Małopolski

Decyzją Komitetu Monitorującego, który obradował w marcu br., udział województwa małopolskiego w polsko-słowackiej współpracy transgranicznej, szczególnie w zakresie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, będzie jeszcze większy. Kolejnych 16 partnerów z Małopolski otrzyma dofinansowanie o łącznej wysokości 10,8 mln euro.

W Starym Sączu powstanie nowa atrakcja przyrodnicza - ścieżka widokowa w koronach drzew oraz ścieżka przyrodnicza, prezentująca życie płazów, bytujących w Popradzkim Parku Krajobrazowym.

Innym transgranicznym przedsięwzięciem planowanym do realizacji w Małopolsce jest Park Etnograficzny i Centrum Dziedzictwa Łemkowskiego, które powstaną w Krynicy. Na terenie parku zgromadzone zostaną obiekty mieszkalne i gospodarcze oraz elementy małej architektury związane z kulturą łemkowską.

Ponadto w miejscowościach Stará Ľubovňa, Chmeľnica, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Rytro niebawem utworzony zostanie kolejny odcinek transeuropejskiej trasy rowerowej EuroVelo 11 o długości niemal 19 km.

- Jestem przekonany, że w perspektywie finansowej 2021-2027 województwo małopolskie będzie nadal bardzo aktywne we współpracy przygranicznej ze Słowacją. Dzięki czemu nasze pogranicze stanie się bardziej atrakcyjne dla mieszkańców i turystów – podsumował wiceminister Adam Hamryszczak.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
26.04.2019 08:11 Beata Pondo
Pierwsza publikacja:
26.04.2019 08:11 Beata Pondo
{"register":{"columns":[]}}