W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Maseczki szyte dzięki wsparciu Funduszy Europejskich

29.03.2020

W czasach epidemii spowodowanej przez koronawirusa niemal każda maseczka jest na wagę złota. Dlatego w szycie odzieży ochronnej dla szpitali i placówek medycznych angażuje się coraz więcej wolontariuszy i przedsiębiorstw. Jednym z nich jest Spółdzielnia Panato z Wrocławia, które na ten cel otrzymało niskooprocentowaną pożyczkę z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Napis: Maseczki szyte dzięki wsparciu Funduszy Europejskich. Obok zdjęcie szytych maseczek chirurgicznych

Na co dzień pracownicy Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej Panato projektują i szyją torby, plecaki i akcesoria, a także tworzą autorskie grafiki drukowane na produktach reklamowych. Organizują również warsztaty i pokazy sitodruku. Spółdzielnia istnieje od 8 lat. Zatrudnia osoby bezrobotne i działa w konsorcjum dającym pracę osobom z niepełnosprawnościami. W marcu otrzymała 50 tysięcy złotych pożyczki na preferencyjnych warunkach udzielonej z Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Środki przeznacza na zakup materiałów do produkcji odzieży ochronnej dla szpitali. Zainteresowanie jest ogromne.

W tym tygodniu zaczęliśmy dystrybucję maseczek i codziennie wysyłamy około 10 tysięcy sztuk. Przyjęliśmy zamówienia na 175 tysięcy sztuk, w kolejce czekają rezerwacje na kolejne 100 tysięcy, które chcielibyśmy zrealizować w kwietniu. Każdego dnia wysyłamy maseczki do kilku szpitali, aby placówki otrzymywały stałe zaopatrzenie – wylicza Paulina Ograbisz z Panato.

Maseczki są wysyłane do placówek medycznych w całej Polsce. Oprócz oddziałów we Wrocławiu zamówiły je też między innymi szpitale w Ciechanowie, Gliwicach, Toruniu, Poznaniu czy Bielsku Podlaskim. Panato szyje w konsorcjum produkcyjnym z kilkoma innymi przedsiębiorstwami. Łącznie w pracę jest zaangażowanych kilkadziesiąt osób.

Wrocławska spółdzielnia otrzymała wsparcie dzięki projektowi „Wdrażanie instrumentu pożyczkowego i reporęczeniowego w ramach Krajowego Funduszu Przedsiębiorczości Społecznej” finansowanemu z POWER. Pożyczka została udzielona przez Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych SA.

W działaniach antykryzysowych Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej stara się wykorzystać wszelkie możliwości, jakie dają Fundusze Europejskie. To przede wszystkim działania skoncentrowane na złagodzeniu gospodarczych skutków epidemii, ale nie tylko, czego dobrym przykładem jest przeznaczenie środków z POWER na wsparcie przedsiębiorstw, które – tak jak Panato – pomagają służbie zdrowia – podkreśla Piotr Krasuski, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w MFiPR.

{"register":{"columns":[]}}