W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister funduszy i polityki regionalnej: Propozycja KE budzi nadzieję

28.05.2020

Po wstępnych analizach mogę powiedzieć, że propozycja Komisji Europejskiej budzi nadzieję. Po pierwsze na to, że ciągnące się od miesięcy negocjacje wreszcie wyjdą z impasu. Po drugie na to, że polityka spójności pozostanie ważną polityką inwestycyjną UE.

minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak patrzy w stronę fotografującego, za nią flagi Polski i Unii Europejskiej

Bez wątpienia jest bardziej ambitnie

Rośnie pula pieniędzy na prorozwojowe inwestycje, mamy propozycję mocnego instrumentu na rzecz odbudowy, w ramach którego, tak jak postulowała Polska, większość będą stanowiły dotacje, a nie pożyczki.

Więcej na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji

Pozytywną informacją jest też większa pula na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, którego głównym beneficjentem ma być nasz kraj. Propozycja Komisji Europejskiej zdaje się uwzględniać potrzeby gospodarki europejskiej wynikające z negatywnych skutków pandemii, ale też daje szansę na to, by Europa była w przyszłości bardziej konkurencyjna. W przypadku tego typu dokumentów kluczowe są szczegóły, na przykład to jak fundusze przesuwane są między instrumentami. Dlatego teraz w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej dokładnie analizujemy propozycję Komisji Europejskiej.

Z jednej strony kwoty, z drugiej zasady

Dyskutując o tym, co dzisiaj pokazała Komisja, mówimy o kwotach. Druga sprawa to zasady, na jakich można te pieniądze wydać. To awers i rewers tej samej monety. W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej już od wielu miesięcy pracujemy nad zasadami inwestowania funduszy unijnych z polityki spójności w latach 2021-2027. Przygotowujemy teraz projekt Umowy Partnerstwa, czyli dokument, który pokaże nam na co przeznaczymy środki z tej polityki w nowej perspektywie. Chcemy żeby, Umowa Partnerstwa została przyjęta przez rząd w drugiej połowie roku. W kwestii dokumentów konieczne będzie także przygotowanie naszego krajowego planu odbudowy, który pozwoli nam skorzystać z zaproponowanego dzisiaj przez Komisję Funduszu Odbudowy.

Negocjacje na forum UE

Równocześnie prowadzimy negocjacje na forum unijnym w zakresie celów, jakie mają wspierać pieniądze europejskie. Polska ma swoje specyficzne potrzeby rozwojowe i dążymy do tego, żeby zostały uwzględnione w dokumentach dotyczących funduszy unijnych na lata 2021-2027. Chodzi na przykład o możliwość finansowania infrastruktury gazowej – gaz powinien być dla Polski łącznikiem pomiędzy węglem a odnawialnym źródłami energii. O to zabiegamy w rozmowach z Komisją Europejską i europarlamentarzystami.

{"register":{"columns":[]}}