Minister G. Puda na Forum Akademicko-Gospodarczym: rozwój innowacyjności to cel Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki
01.03.2023
Współpraca przemysłu i nauki to klucz do wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki, dlatego poprzez program FENG będziemy wzmacniać powstawanie zespołów badawczych, inwestowanie w działalność naukową o strategicznym znaczeniu gospodarczym i komercjalizację wyników prac B+R – zapowiedział dzisiaj minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Minister uczestniczył w inauguracji 5. Forum Akademicko-Gospodarczego, które odbyło się w Warszawie. Temat przewodni dwudniowych obrad to: „Różne oblicza kryzysów – złożone wyzwania dla nauki i przedsiębiorczości". W dyskusji uczestniczyli przedstawiciele uczelni polskich, przedsiębiorcy. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej objęło wydarzenie honorowym patronatem.
Tworzenie warunków dla współpracy nauki i biznesu, a tym samym tworzenia systemu sprzyjającego innowacjom, jest jednym z głównych założeń programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), który będziemy realizować w nowej perspektywie finansowej funduszy europejskich na lata 2021-2027
– poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Szef resortu funduszy podkreślił, że aby powstały warunki dla tworzenia innowacyjnych rozwiązań musi być współprac trzech sektorów: nauki, przedsiębiorstw i administracji, która koordynuje programy wsparcia.
Będziemy wspierać powstawanie i rozwój wyspecjalizowanych, wiodących w skali światowej zespołów i organizacji badawczych. Jednym z naszych celów jest również inwestowanie w takie konsorcja organizacji badawczych, które prowadzą działalność naukową w obszarach o strategicznym znaczeniu gospodarczym
– mówił minister Puda.
Szef MFiPR podkreślił, że celem będzie także rozwój infrastruktury badawczej czy transferu technologii z uczelni na rynek i komercjalizacja wyników prac B+R.
Żyjemy w czasach gospodarki opartej na wiedzy. Wyzwaniem jest dla nas gospodarka 4.0. Kolejnym staje się stworzenie gospodarki opartej na odnawialnych źródłach energii i neutralnej dla środowiska. Stworzenie odpowiedniego systemu opartego na współpracy przemysłu i nauki jest warunkiem sukcesu w tych obszarach
– powiedział minister Puda.
Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027
Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) 2021-2027 to budżet 7,9 mld euro, który przeznaczymy na rozwój innowacyjności polskiej gospodarki.
Wsparcie w programie FENG jest skierowane zarówno do:
- przedsiębiorców,
- jak również organizacji badawczych (tj. uczelni, instytutów badawczych, instytutów PAN, Sieci Badawczej Łukasiewicz),
- konsorcjów organizacji badawczych z przedsiębiorstwami,
- Centrów Transferu Technologii,
- zespołów badawczych,
- spółek celowych,
- a także, co jest nowością, do indywidualnych naukowców.
Ponad połowa środków (ponad 4 mld euro) przeznaczona będzie na dotacyjne wsparcie bezpośrednio dla przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP, których w największym stopniu dotykają bariery działalności B+R+I. Środki będzie można wykorzystać na:
- zakup lub realizację prac B+R,
- wdrożenie nowych rozwiązań technologicznych,
- rozwój kompetencji pracowników przedsiębiorcy,
- cyfryzację,
- wprowadzanie zielonych rozwiązań technologicznych.
Ponad 2,6 mld euro skierujemy na budowę i wspieranie otoczenia związanego z powstawaniem innowacji.
800 mln euro przeznaczymy na jeden z najważniejszych w polityce polskiej i europejskiej obszarów, czyli na wsparcie projektów, które bezpośrednio przyczyniają się do transformacji energetycznej, ekologicznej i klimatycznej gospodarki.
Do 12 kwietnia można składać wnioski w konkursie ścieżki SMART
MFiPR uruchomiło już pierwsze konkursy z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Aktualnie trwa pierwszy nabór wniosków w konkursach ścieżki SMART, czyli flagowego konkursu programu. Wnioski mogą składać zarówno przedsiębiorcy z sektora MŚP jak i duzi przedsiębiorcy.
W tym konkursie udzielane są dotacje na realizację projektów modułowych. Każdy projekt zgłoszony do dofinansowania musi zawierać jeden z dwóch modułów obowiązkowych – moduł B+R lub wdrożenie innowacji oraz dowolną liczbę modułów uzupełniających, z takich jak: cyfryzacja, infrastruktura B+R, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizacja, kompetencje.
Nabór wniosków trwa od 21 lutego i skończy się 12 kwietnia. Kolejny będzie ogłoszony już 30 marca.