W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister G. Puda na konferencji CWD Plus: Skutecznie wspieramy samorządy w rozwoju

19.06.2023

Wymiana wiedzy i doświadczeń przy wdrażaniu wspólnych projektów to cel Centrum Wsparcia Doradczego Plus (CWD Plus), które wspiera samorządy w partnerskiej współpracy. Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda uczestniczył w poniedziałek w konferencji pn. „Wyzwania i trendy rozwoju partnerstw samorządowych”, która podsumowała efekty działań projektu.

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda podczas konferencji podsumowującej efekty działania projektu Centrum Wsparcia Doradczego Plus, minister stoi przy mównicy i przemawia do mikrofonu

Centrum Wsparcia Doradczego to nowatorski projekt doradczy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, który wspiera partnerstwa samorządów lokalnych. Głównym celem CWD jest wsparcie modelu partnerstw samorządów lokalnych i współpracy ponadlokalnej ponad granicami administracyjnymi pojedynczych samorządów.

Wsparcie w ramach projektu jest kierowane do powiatów i gmin, które w największym stopniu dotykają problemy o charakterze społecznym czy gospodarczym. Do projektu włączono 76 partnerstw z samorządów lokalnych w 16 regionach, które z własnej inicjatywy zawiązały partnerstwa na obszarach strategicznej interwencji: obszarach zagrożonych trwałą marginalizacją i miastach średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Uczestnicy wydarzenia otrzymali od ministra Grzegorza Pudy certyfikaty uczestnictwa w projekcie. 

Centrum Wsparcia Doradczego to innowacyjny projekt, w którym samorządy lokalne mogą liczyć na pomoc ekspertów w zakresie rozwoju swoich kompetencji. Projekt realizowany jest od 2020 r. – najpierw jako pilotaż CWD, a obecnie do końca czerwca 2023 r. – jako CWD Plus.

Podejmowanie działań we współpracy rządu – samorządu województwa – samorządu lokalnego przynoszą wymierne korzyści dla rozwoju kraju. Projekt Centrum Wsparcia Doradczego Plus to bardzo istotne narzędzie polityki regionalnej kraju

– powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda otwierając konferencję.

Minister funduszy powiedział, że podejście stosowane w projekcie CWD Plus przełamuje dotychczasowe utarte schematy wsparcia rozwoju obszarów słabszych gospodarczo.

Główne cele tej ponadlokalnej współpracy to poszukiwanie najlepszych rozwiązań wspólnych problemów, wykorzystywanie potencjałów rozwojowych oraz wymiana doświadczeń w procesie planowania strategicznego i wdrażania wspólnych projektów. Pozytywne efekty tej współpracy będą odczuwalne dla mieszkańców

– mówił szef MFiPR. 

Centrum Wsparcia Doradczego Plus

Wsparcie w ramach projektu jest kierowane do powiatów i gmin, które w największym stopniu dotykają problemy o charakterze społecznym czy gospodarczym.  

Zasięg partnerstw to ogromna skala – obejmuje jedną trzecią terytorium Polski i jedną piątą ludności kraju. Zdecydowana większość jednostek samorządów terytorialnych wśród partnerstw to gminy wiejskie, a jedna trzecia to gminy miejsko-wiejskie

– podkreślił szef MFiPR. 

Minister zwrócił uwagę, że projekt odegrał dużą rolę w procesie programowania perspektywy polityki spójności 2021-2027. Dzięki niemu instrumentami terytorialnymi (ZIT – Zintegrowane Instrumenty Terytorialne, IIT – Inne Instrumenty Terytorialne) objęto bardzo dużo samorządów lokalnych. Z drugiej strony partnerstwa otrzymały wsparcie doświadczonych ekspertów w procesie przygotowania do pozyskiwania środków z polityki spójności UE.

G. Puda poinformował, że MFiPR planuje przedłużenie doradztwa w ramach projektu CWD o kilka miesięcy, tak aby wesprzeć partnerstwa w dokończeniu najważniejszych procesów.

Liczę, że w wyniku projektu CWD Plus zdecydowana większość partnerstw – o ile nie wszystkie – będą dalej współpracować, wdrażać zintegrowane projekty i tym samym popularyzować model partnerskiej współpracy w Polsce. Jest to najbardziej efektywny sposób podnoszenia jakości życia mieszkańców

– powiedział minister.

Konferencja w Katowicach (19-20 czerwca br.) ma na celu zaprezentowanie dotychczasowych efektów projektu, omówienie wyzwań stojących przed partnerstwami oraz poznanie perspektyw i trendów, które wpływają na funkcjonowanie miast, miasteczek i obszarów wiejskich. Uczestnicza w niej udział partnerzy inicjatywy – przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Związku Miast Polskich, Fundacji Fundusz Współpracy, Urzędy Marszałkowskie z poszczególnych województw oraz 77 partnerstw samorządowych zrzeszających ponad 700 JST.

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}