Minister Jerzy Kwieciński promował Katowice na 4. sesji UNEA
20.03.2019
W dniach 13-15 marca 2019 r. minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński przebywał z oficjalną wizytą w Nairobi na 4. sesji Zgromadzenia Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEA4). Uczestniczył też w szeregu wydarzeń towarzyszących.
"Zabiegamy o to, żeby Katowice zostały organizatorem World Urban Forum w 2022 roku. To wydarzenie porównywalne z COP24. Przedstawiciele społeczności globalnej rozmawiają tam o kierunkach rozwoju miast w przyszłości – podkreślił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński."
Tej sprawie poświęcił większość rozmów na CitiesSummit, który 13 marca 2019 roku odbył się w Nairobi. Ministrowi towarzyszył prezydent Katowic Marcin Krupa. Obaj politycy zaprezentowali delegacjom z całego świata rządowe oraz lokalne podejście do rozwoju miast w Polsce. Nie zabrakło też wymiany poglądów na temat „smart cities”.
Podczas Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum) nie kształtuje się co prawda zrębów polityki miejskiej w skali globalnej. Podejmowane są tam jednak decyzje, które mogą mieć wpływ na to, czy miasta przyszłości będą się rozwijać w sposób zrównoważony oraz przyjazny dla obywateli. Temu służyło przede wszystkim spotkania z dyrektor wykonawczą UN Habitat Maimunah Mohd Sharif oraz z dyrektor wykonawczą UNEP Joyce Msuya. W ich trakcie minister Kwieciński zaprezentował też m.in. założenia Krajowej Polityki Miejskiej oraz najważniejsze cele Krajowego Forum Miejskiego które w dniach 1-2 kwietnia 2019 roku odbędzie się w Krakowie. Z kolei podczas rozmowy z prezesem Cities Alliance Williamem Cobbettem zwrócił uwagę na znaczenie współpracy różnych podmiotów gospodarczych, która służy zrównoważonemu rozwojowi miast. Podkreślił też znaczenie przemyślanego i długofalowego planowania przy realizacji projektów dotyczących pomocy rozwojowej dla krajów rozwijających się. Natomiast w ramach Dialogu Przywódców dyskutował z przedstawicielami innych krajów, organizacji pozarządowych i niezależnymi ekspertami o wpływie innowacji na gospodarkę, środowisko i codzienne życie ludzi na świecie.
W trakcie pobytu w Nairobi minister Kwieciński spotkał się również z szefem Sekretariatu Konwencji Karpackiej Heraldem Egererem. Rozmowa dotyczyła wsparcia działań na rzecz systemowego podejścia do regionu karpackiego. W tym kontekście warto podkreślić, że już od dłuższego czasu Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zabiega o to, aby Strategia Karpacka stała się piątą strategią makroregionalną Unii Europejskiej. Głównym celem tych działań jest zmiana sposobu postrzegania Karpat, dziś widzianego jako makroregion peryferyjny oraz szansa na skorzystanie z dodatkowych programów pomocowych dla tego obszaru.
"Karpaty łączą różne regiony i państwa na wielu płaszczyznach: geograficznej, etnologicznej, kulinarnej, przyrodniczej, historycznej, turystycznej. Trzeba było tylko te porozrzucane puzzle uporządkować i stworzyć platformę współpracy. Tym właśnie jest Strategia Karpacka – zauważa minister Kwieciński."
Nie mogło też zabraknąć rozmów na temat polsko-kenijskich relacji gospodarczych. Podczas spotkań z przedstawicielami Kenya Investment Authority (kenijskim odpowiednikiem PAIH) i ministrem transportu i infrastruktury Jamesem Wainaina Macharii, dyskutowano o tym, jak zwiększyć polskie inwestycje i eksport do Kenii. Analizowano też m.in. możliwość udziału naszych firm w budowie tamtejszych mieszkań. W kraju, w którym co roku przybywa kilka milionów mieszkańców, można liczyć na naprawdę lukratywne kontrakty. Drugim tematem, jaki poruszyły obie strony, była współpraca w przemyśle stoczniowym.
- Ostatnia modyfikacja:
- 22.03.2019 14:46 Emilia Chmiel
- Pierwsza publikacja:
- 22.03.2019 14:46 Emilia Chmiel