Minister K. Pełczyńska-Nałęcz z pierwszą oficjalną wizytą w Brukseli: Mamy ambicje, aby w tym roku bardzo przyśpieszyć KPO
11.01.2024
Realizacja Krajowego Planu Odbudowy, wdrażanie programów unijnych z perspektywy finansowej 2021-2027, przyszłość Polityki Spójności po roku 2027 i prezydencja Polski w 2025 r. - to najważniejsze tematy poruszone podczas dwudniowej wizyty (10-11 stycznia) minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz w Brukseli.
Za mną dwa dni bardzo dobrych spotkań z moimi partnerami w Brukseli. Rozmawialiśmy o implementacji Polityki Spójności, a także o implementacji KPO. Ze względu na to, że uruchomienie funduszy (KPO) czekało tyle czasu, są bardzo poważne opóźnienia zarówno jeśli chodzi o reformy, jak i inwestycje
- powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
I dodała:
Mamy ambicje, żeby bardzo przyśpieszyć w tym roku. Po pierwszym wniosku o płatność z KPO, który wyszedł pod koniec ubiegłego roku, w 2024 roku chcielibyśmy złożyć cztery kolejne na kwotę nawet do 120 mld zł. Są dwa okienka na składanie wniosków i chcielibyśmy każde z nich wykorzystać podwójnie.
Komisarze z którymi rozmawiała minister Pełczyńska-Nałęcz z uznaniem podkreślali, że Polska jest liderem skutecznego i transparentnego wykorzystywania i inwestowania Funduszy Europejskich. Pozytywny wpływ środków unijnych z polityki spójności na inwestycje w Polsce jest niezaprzeczalny. Dzięki nim już udało się zrealizować wiele projektów m. in. z takich obszarów jak cyfryzacja, infrastruktura drogowa i kolejowa, kultura czy też ochrona zdrowia. Kolejne inwestycje już czekają na finansowe wsparcie.
Rozmowa minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz z komisarzem UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i równości szans Nicolasem Schmitem dotyczyła współpracy MFiPR z KE na temat programu Fundusze Europejskie na Rozwój Społeczny. Dyskutowano też o przyszłych priorytetach i skutecznym korzystaniu przez beneficjentów z funduszy z polityki spójności po 2027 r.
Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz spotkała się również z komisarz UE ds. spójności i reform Elisą Ferreirą oraz z dyrektor generalną Celine Gauer, która kieruje Grupą Zadaniową ds. Odbudowy i Zwiększania Odporności w Komisji Europejskiej. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim realizacji polityki spójności w perspektywie finansowej na lata 2021-2027 oraz sprawnego wdrażania KPO.
W trakcie spotkań z przedstawicielami Komisji Europejskiej minister Pełczyńska-Nałęcz odniosła się również do kwestii przyszłości Polityki Spójności po roku 2027. Polska chce brać aktywny udział w dyskusji na ten temat. Okazją do kontynuowania tej debaty będzie prezydencja Polski w Radzie UE, która przypada na pierwszą połowę 2025 r.
Minister zadeklarowała pełne zaangażowanie w realizację KPO i kontynuację dobrej współpracy z Komisją Europejską. Zaprosiła także przedstawicieli Komisji Europejskiej do Polski, nie tylko na misję techniczną dotyczącą czterech kolejnych wniosków o płatność, ale także na pierwsze spotkanie roczne z KE z udziałem strony pozarządowej.
Zwieńczeniem wizyty w Brukseli było spotkanie szefowej MFiPR z polskimi urzędnikami, którzy od lat, którzy od początku członkostwa Polski we Wspólnocie z powodzeniem i coraz liczniej reprezentują nasz kraj w instytucjach unijnych.