Minister Marcin Horała na I Kaszubsko-Kociewskim Kongresie Samorządowym w Wejherowie
22.07.2023
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała wziął udział w I Kaszubsko-Kociewskim Kongresie Samorządowym w Wejherowie. To wydarzenie poświęcone rozwojowi Pomorza, inwestycjom lokalnym wspieranym z budżetu państwa i funduszy europejskich, usługom społecznym i jakości życia.
To szczególny region, który pokazuje, że przywiązanie do tradycyjnych wartości, tradycyjnej tożsamości można łączyć z dynamicznym rozwojem. Jestem przekonany, że dzięki wsparciu z budżetu państwa oraz z funduszy europejskich, na Pomorzu będzie mógł być realizowany szeroki wachlarz inwestycji o znaczeniu strategicznym, regionalnym i lokalnym. Z myślą o przyszłości mieszkańców województwa oraz turystów z całej Polski i zagranicy
– mówił sekretarz stanu w MFiPR Marcin Horała na inauguracji Kongresu.
Ogromny, realizowany obecnie program rozwojowy, porównywalny ze skalą inwestycji w Chinach i tzw. Dalekowschodnich Tygrysów, powoduje, że na Kaszubach i Kociewiu mamy do czynienia z prawdziwym boomem inwestycyjnym, który codziennie podnosi jakość życia mieszkańców naszego regionu. Łączy się on z zaangażowaniem w zrównoważony rozwój - uruchamiane zostają kolejne programy wsparcia dla inwestycji lokalnych, które powodują, że w pomorskich gminach i powiatach toczą się setki budów
– dodał wiceszef MFiPR w trakcie Kongresu.
Wiceminister podkreślił, że województwo pomorskie otrzymało z budżetu państwa ponad 300 mln zł na część wkładu krajowego w ramach projektów realizowanych z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027. Jak zaznaczył minister Horała Polska jest największym beneficjentem Polityki Spójności w Unii Europejskiej, a jednostki samorządu terytorialnego (JST) oraz przedsiębiorcy pozostaną głównymi inwestorami tych funduszy.
Dyskusje na Kongresie skupiały się na perspektywach, które otwierają się przed regionem. O rozwoju Kaszub, Kociewa i całego Pomorza dyskutowali przedstawiciele rządu, samorządu i biznesu na trzech panelach:
- Pomorze przyszłości – inwestycje strategiczne,
- Zrównoważony rozwój Pomorza – inwestycje lokalne wspierane z budżetu państwa i Funduszy Europejskich,
- Jakość życia – usługi społeczne.
Wsparcie dla Pomorza z FE 2021-2027
Ponad 1,75 mld euro z polityki spójności na lata 2021-2027 dysponuje województwo pomorskie na program regionalny. Dodatkowo minister funduszy i polityki regionalnej przekazał województwu pomorskiemu z przeznaczeniem na część wkładu krajowego dla projektów realizowanych w ramach programu FEdP 2021-2027 środki z budżetu państwa w kwocie ponad 300 mln zł.
Pieniądze dostępne dla Pomorza w perspektywie finansowej 2021-2027 zostaną przeznaczone m.in. na realizację ważnych inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne. Duży nacisk zostanie położony na wsparcie przedsiębiorczości i B+R, gospodarki niskoemisyjnej i walki ze zmianami klimatu oraz działań związanych z włączeniem społecznym.
Oprócz programu regionalnego mieszkańcy województwa pomorskiego korzystają z funduszy w ramach programów zarządzanych przez MFiPR na szczeblu krajowym. Dostępne będą także fundusze w ramach programów Interreg. Już w tej chwili ruszyły i trwają pierwsze nabory wniosków – m.in.:
- nabór na dofinansowanie infrastruktury kultury i turystyki kulturowej w ramach Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FENiKS),
- 8 naborów wniosków w ramach Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), w tym 6 skierowanych do przedsiębiorców,
- nabór dotyczący problemu zatopionej amunicji i środków niebezpiecznych w Bałtyku w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego.