W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Tadeusz Kościński o Fali Renowacji w Polsce

17.03.2021

Strategia Renowacji (European Renovation Wave) była tematem konferencji organizowanej przez Konfederację Lewiatan pod tytułem „Efektywna i przyjazna społeczeństwu Fala Renowacji – rola polskich przedsiębiorstw”. Spotkanie, które odbyło się 17 marca, otworzył Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.

Na zdjęciu minister Tadeusz Kościński i prowadzący podczas konferencji zorganizowanej przez Konfederację Lewiatan

Strategia Fali Renowacji to kluczowa inicjatywa w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Dokument został opublikowany przez Komisję Europejską w 2020 roku. Podczas wystąpienia minister Tadeusz Kościński mówił między innymi o tym, jak skutecznie finansować Falę Renowacji w Polsce.

Ambitne cele i założenia zawarte w Strategii Fali Renowacji bierzemy pod uwagę podczas przygotowywania ostatecznego kształtu Umowy Partnerstwa i Krajowego Planu Odbudowy, czyli bardzo ważnych dokumentów, nad którymi właśnie pracujemy w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

– zaznaczył minister.

Dodał też, że w przypadku Krajowego Planu Odbudowy reformy i inwestycje w obszarze sektora energetycznego odzwierciedlają potrzeby Polski ujęte w Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu oraz w Polityce Energetycznej do 2040 roku, a jednocześnie realizują cele postawione państwom członkowskim przez Unię Europejską.

Zielona energia i zmniejszenie energochłonności to jeden z komponentów Krajowego Planu Odbudowy. Chcemy działać na rzecz ochrony powietrza, poprawy efektywności energetycznej budynków mieszkalnych, będziemy też dążyć do rozwoju transportu niskoemisyjnego i elektromobilności, szczególnie w obszarach miejskich

– wyliczał minister Tadeusz Kościński.

Na realizację tych zadań w ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska zamierza przeznaczyć 6,3 miliarda euro.

Inwestycje dotyczące ochrony klimatu są ujęte również w komplementarnych wobec Krajowego Planu Odbudowy programach finansowanych w ramach polityki spójności na lata 2021-2027. 30 procent dostępnych w niej środków zostanie przeznaczonych na kwestie klimatyczne.

Z tej puli będziemy wspierać dotychczasowe przedsięwzięcia, takie jak inwestycje w systemy ciepłownicze czy odnawialne źródła energii i inteligentne systemy energetyczne. Inwestycja w odnawialne źródła energii to również szansa na stworzenie nowych zielonych miejsc pracy

– podkreślił Tadeusz Kościński.

{"register":{"columns":[]}}