Minister Waldemar Buda odwiedził Biuro Regionalne PARP w Poznaniu
22.10.2021
Poznańskie Biuro Regionalne PARP działa od czerwca tego roku. Jest częścią szerszej koncepcji, zgodnie z którą PARP jest bliżej przedsiębiorców z sektora MŚP, z obszaru Polski Zachodniej. Działania biura obejmują swoim zasięgiem pięć województw, to 25 proc. terytorium naszego kraju.
W poznańskim oddziale jest zlokalizowany Punkt Informacyjny Systemu Wczesnego Ostrzegania oraz innych działań realizowanych w ramach Dyrektywy 2019/1023 w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, umorzenia długów i zakazów prowadzenia działalności oraz w sprawie środków zwiększających skuteczność postępowań dotyczących restrukturyzacji.
Pomoc oferowana przez PARP jest zaprojektowana tak, by zaspokoić różne potrzeby przedsiębiorców z sektora MŚP.
Konsultacje, które prowadzone są w ramach Punktu Informacyjnego w poznańskim biurze, wpisują się w Politykę Nowej Szansy 2.0 i koncentrują się na zapobieganiu sytuacjom kryzysowym, pomocy przedsiębiorstwom w przejściowych trudnościach oraz wsparciu ponownego podejmowania działalności gospodarczej, ale też na bieżącym informowaniu o ofercie PARP – konkursach i projektach z kończącej się, obecnej perspektywy finansowej. Ważna jest też promocja i informacja o zakresie wsparcia, które popłynie do przedsiębiorców w kontekście nadchodzącej perspektywy finansowej na lata 2021-2027. Wiem, że zainteresowanie przedsiębiorców nadchodzącą perspektywą jest ogromne i zapewniam, że kierunki programów krajowych, takich jak FENG, FERS i FEPW nadadzą duży rozpęd naszej gospodarce w kierunku innowacyjności, cyfryzacji i ochrony klimatu
– powiedział Waldemar Buda, Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.
Otwieramy przed biznesem wiele możliwości finansowania innowacyjnych projektów, zapewniamy środki z funduszy unijnych na projektowanie i wdrażanie nowych produktów, rozwój badań czy wdrożenia technologii zapewniających transformację cyfrową oraz w kierunku przemysłu 4.0. Mamy też projekty ukierunkowane na rozwój kompetencji, ale też internacjonalizację przedsiębiorstw i rozwój start-upów. Do naszych zadań należy też opracowanie nowych form wsparcia dla przedsiębiorców w zakresie wdrażanych innowacji, automatyzacji i cyfryzacji przedsiębiorstw oraz realizacja programów rozwoju gospodarki w makroregionie
– powiedziała Magdalena Hilszer, Dyrektor Biura Regionalnego PARP w Poznaniu.
Biuro Regionalne PARP w Poznaniu zajmuje się także analizą potencjału przedsiębiorców z terenu Polski Zachodniej w zakresie wdrożonych innowacji i rozwiązań technologicznych, które zmniejszają nasz wpływ środowiskowy, są zero-odpadowe i zero-emisyjne. Wprowadza nowe formy wsparcia związane z koncepcją gospodarki obiegu zamkniętego oraz popularyzuje tę koncepcję na terenie makroregionu Polski Zachodniej.