Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uczestniczy w działaniach przeciwko pracy przymusowej
08.10.2020
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej włącza się w działania przeciwko pracy przymusowej. Poradnik "Praca przymusowa. Poradnik: jak ją rozpoznać i jej przeciwdziałać" powstał pod opieką Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw – organu pomocniczego Minister Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Resort funduszy i polityki regionalnej działa na rzecz upowszechniania społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw w Polsce. W ten sposób MFiPR chce wspierać firmy, aby jeszcze lepiej radziły sobie z wprowadzaniem skutecznych procedur i wywiązywały się z obowiązku należytej staranności w obszarze przeciwdziałania poważnym naruszeniom praw człowieka w biznesie.
W publikacji zawarte są praktyczne wskazówki, takie jak: narzędzia do wstępnej oceny ryzyka wystąpienia pracy przymusowej, ankiety dla pracowników, ulotki informacyjne, listy pytań kontrolnych czy wskazówki dotyczące prowadzenia audytów. Dzięki temu podręcznik będzie przydatny zarówno dla firm jak i instytucji czy organizacji chcących uchronić się przez ryzykiem pracy przymusowej. Ułatwi też wprowadzenie konkretnych procedur z zakresu przeciwdziałania pracy przymusowej, które często są warunkiem współpracy z dużymi zagranicznymi firmami oraz pomoże wykryć ewentualne przypadki pracy przymusowej i podjąć właściwe kroki w takiej sytuacji.
Uzupełnieniem podręcznika będą bezpłatne warsztaty dla firm z zakresu zarządzania ryzykiem pracy przymusowej. Publikację prezentujemy 8 października 2020 r. podczas ósmej edycji Targów CSR. Pierwszy warsztat dla firm zaplanowano na 28 października 2020 r. Zachęcamy do upowszechniania podręcznika.