Ministerstwo pomaga sięgnąć po 100 milionów euro na transport
W ramach instrumentu Łącząc Europę firmy i podmioty publiczne z całej UE mogą ubiegać się o pieniądze na inwestycje transportowe. Trwa właśnie nabór, w którym do wzięcia jest 100 mln euro. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zorganizowało spotkanie dla tych, którzy chcą sięgnąć po te pieniądze.
Podczas CEF INFO DAY 2019 przedstawiciele Komisji Europejskiej, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz unijnej Agencji Wykonawczej ds. Innowacyjności i Sieci (INEA), omówili procedury naboru, główne kryteria dotyczące składanych wniosków, wymogi formalne, dostępne wsparcie oraz zasady oceny zgłoszonych projektów. Aktywny udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele reprezentujący sektor publiczny i prywatny.
W obecnie trwającym naborze do wykorzystania jest 100 mln euro, w tym 65 mln przeznaczone jest na odcinki transgraniczne dróg i kolei oraz na połączenia i rozwój portów morskich na sieci kompleksowej TEN-T, a 35 mln na inwestycje kolejowe związane przede wszystkim z modernizacją pociągów w ruchu towarowym.
"Pula środków w trwającym konkursie CEF to jedynie 100 mln euro dostępnych dla wszystkich państw członkowskich UE. Projekty wybierane są w ramach procedury konkursowej przez Komisję Europejską. Konkurencja jest duża, bo inwestycje z Polski muszą konkurować z projektami z innych krajów. Poprzednie lata potwierdzają jednak, że polskie przedsięwzięcia mają dużą szanse na uzyskanie dofinansowania. Zachęcamy do ubiegania się o te pieniądze. Zapewniam, także że wszyscy beneficjenci, którzy złożą wnioski o dofinansowanie otrzymają wsparcie i pomoc ministerstwa w aplikowaniu o środki CEF" - zaznaczyła obecna na konferencji minister Małgorzata Zielińska
„Łącząc Europę” (CEF) to instrument finansowy zarządzany przez Komisję Europejską, która ogłasza konkursy i wybiera inwestycje. O wsparcie z CEF mogą ubiegać się zarówno przedstawiciele sektora publicznego jak i prywatnego. Polscy beneficjenci realizują 50 projektów o łącznej wartości około 6 mld euro, w tym dofinansowanie z CEF to około 4,22 mld euro. Największym beneficjentem CEF w całej UE są PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Około 17% całego budżetu CEF to projekty z Polski.
Szczegółowy harmonogram konkursu znajduje się m.in. w załączonych prezentacjach.
Po więcej informacji o trwającym naborze wniosków o dofinansowanie CEF zapraszamy do następujących źródeł:
- Strona internetowa konkursu w serwisie Komisji Europejskiej (dokumenty konkursowe, w tym Zaproszenie konkursowe, Program Roczny, formularz wniosku cz. A, B, C i D oraz Guide for Applicants, a także odpowiednie rozporządzenia, wzór GA oraz sekcja FAQ) https://ec.europa.eu/inea/en/connecting-europe-facility/cef-transport/apply-funding/2019-cef-transport-call-proposals
- Podstrona internetowa w serwisie Funduszy Europejskich (najważniejsze informacje o naborze) http://cef.gov.pl
- Departament Programów Infrastrukturalnych w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.
Prezentacje z konferencji:
- Prezentacja Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (PPTX 5 MB)
- Prezentacja Komisji Europejskiej (PPTX 2 MB)
- Prezentacja INEA (PPTX 222 KB)
- Prezentacja INEA 2 (PPTX 205 KB)
- Prezentacja INEA 3 (PPTX 949 KB)
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
- Ostatnia modyfikacja:
- 10.04.2019 12:14 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 10.04.2019 12:14 administrator gov.pl