Mołdawia
W latach 2012-2016 zrealizowaliśmy 5 projektów, których najważniejszym rezultatem było wsparcie strony mołdawskiej w przygotowaniu i przyjęciu przez rząd Mołdawii Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego na lata 2016-2020 oraz opracowanie rekomendacji dla polityki miejskiej.
W latach 2017 – 2019 Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej realizowało projekt pt. „Wsparcie administracji mołdawskiej w implementacji Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego Mołdawii 2016-2020 w obszarze polityki miejskiej i rozwoju obszarów miejskich.” Działania projektowe w Mołdawii prowadzone były we współpracy z Fundacją Solidarności Międzynarodowej (FSM).
Wsparcie administracji mołdawskiej
Projekt zakładał wsparcie administracji mołdawskiej w implementacji Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego Mołdawii 2016-2020 w odniesieniu do polityki miejskiej i rozwoju obszarów miejskich. Celem projektu było wsparcie w procesie rewitalizacji miast mołdawskich poprzez opracowanie mechanizmów i narzędzi polityki regionalnej i rozwoju lokalnego skierowanych do miast.
Beneficjentem projektu było Ministerstwo Rolnictwa, Rozwoju regionalnego i Środowiska Mołdawii (MRRRŚ) oraz 19 miast mołdawskich (władze miejskie, sektor pozarządowy, partnerzy społeczni, mieszkańcy) uczestniczących w projekcie: Bălți, Briceni, Cahul, Căușeni, Ceadîr-Lunga, Cimișlia, Comrat, Edineț, Ialoveni, Ocnița, Orhei, Soroca, Strășeni, Ungheni, Drochia, Rezina, Singerei, Stefan Voda, Vulcanesti. Projekt angażował zarówno partnerów po stronie administracji krajowej, jak również administrację lokalną w miastach, a także włączał w ten proces organizacje społeczne i mieszkańców na poziomie lokalnym.
Na poziomie krajowym projekt wspierał MRRRŚ w opracowaniu regulacji i instrumentów dotyczących rewitalizacji miast, które będą tworzyć krajowy system rewitalizacji miast. Na poziomie lokalnym projekt wspierał wybrane miasta w zakresie opracowywania programów rewitalizacji obszarów miejskich oraz wdrażania pilotażowych projektów rewitalizacji obszarów miejskich. Ważnym elementem tego etapu projektu był udział facylitatorów mołdawskich w kierowaniu procesem opracowania tych dokumentów na poziomie miasta.
Na wszystkich etapach realizacji projektu wsparcia doradczego i szkoleniowego udzielali eksperci z Polski. Zespół ten złożony był z doświadczonych praktyków i decydentów specjalizujących się w obszarze rozwoju regionalnego i lokalnego, polityki rozwoju miast i rewitalizacji obszarów miejskich.
Łącznie zorganizowano cykl 11 szkoleń w Mołdawii oraz 2 programy stażowe i 1 wizytę studyjną w Polsce. Ponadto zapewniono 400 godzin doradztwa.
W wyniku projektu przygotowano i przyjęto krajowe Wytyczne w zakresie rewitalizacji miast i 14 miejskich programów rewitalizacji, wdrożono 14 projektów rewitalizacyjnych, opracowano podręcznik metodologiczny dla prowadzenia rewitalizacji w miastach mołdawskich oraz przeszkolono blisko 200 przedstawicieli administracji mołdawskiej.
Czas trwania projektu: czerwiec 2017 – grudzień 2019
Wartość projektu: 1 786 000 PLN – sfinansowany w całości ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej
Osiągnięcia projektu:
- Wzmocniono skuteczność i efektywność narzędzi mołdawskiej polityki regionalnej w zakresie działań skierowanych do miast, poprzez stworzenie, testowanie i pilotaż nowych rozwiązań systemowych i instrumentów wsparcia w zakresie rewitalizacji / odnowy przestrzeni miejskiej.
- Wzmocniono kompetencję pracowników mołdawskiej administracji w dziedzinie rozwoju miast, ze szczególnym uwzględnieniem rewitalizacji obszarów miejskich, jako instrumentu polityki rozwoju w miastach.
- Poprawiono jakość przygotowywanych projektów, które w przyszłości pozwolą miastom bardziej skutecznie rozwiązywać lokalne problemy o charakterze społecznym, podnosić jakość infrastruktury, a także przyczynią się do podniesienia jakości usług publicznych.
- Wzmocniono mechanizm partycypacji społecznej poprzez włączenie w proces rewitalizacji i konsultacje licznych grup mieszkańców miast, m.in. przez udział w komisjach konsultacyjnych, których zadaniem było opiniowanie i doradztwo w pracach nad programem rewitalizacji, formułowaniem koncepcji projektów rewitalizacyjnych, a także przy realizacji pilotażowych projektów rewitalizacyjnych.