Nagrody dla modelowych przedsięwzięć ładu przestrzennego
05.06.2019
Najlepsze projekty zgłoszone w 3 edycji konkursu na modelowe projekty współpracy polsko-niemieckiej (MORO) nagrodzone. W Instytucie Polskim w Berlinie wiceminister Artur Soboń i Markus Kerber, sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny uhonorowali laureatów konkursu na przedsięwzięcia modelowe ładu przestrzennego.
Wiceminister Artur Soboń podziękował uczestnikom i jury konkursu. Wręczenie nagród odbyło się w ramach konferencji dotyczącej wyzwań na przyszłość w polsko-niemieckim obszarze powiązań w tym inwestowania w ludzi i zabezpieczenia jakości życia oraz wzmocnienia i pogłębienia powiązań.
- Nagrodzone projekty to dobre przykłady rozwoju wspólnego obszaru przygranicznego – mówił wiceminister Markus Kerber.
Podkreślił także konieczność współpracy w zakresie planowania przestrzennego na polsko-niemieckim obszarze powiązań w sprawie realizacji Wspólnej Koncepcji Przyszłości 2030 na wszystkich szczeblach, zarówno na poziomie państwa, jak i społeczeństwa obywatelskiego.
Zwycięskie projekty to:
- Arka Pomorza – Arche-typowe Pomorze!
- Punkt Kontaktowo-Doradczy dla polskich i niemieckich obywateli.
- Rewitalizacja komunikacji kolejowej miedzy Lipskiem i Poznaniem;
- TRAILS – Mobilne Laboratoria Innowacyjności i Usług;
- REVIVAL! – Rewitalizacja historycznych miast Dolnego Śląska i Saksonii;
Nagrody honorowe otrzymały projekty:
- Groß für Klein – Duzi dla małych;
- Nauczanie języka sąsiada od przedszkola do zakończenia edukacji.
Szczególne uznanie komisji konkursowej uzyskały:
- Smart Integration;
- Most Europejski Neurüdnitz – Siekierki.
Zadaniem pierwszych dwóch edycji konkursów MORO było zidentyfikowanie wspólnych obiecujących projektów w zakresie spójnego rozwoju pogranicza. Wybrane przedsięwzięcia mogą służyć za wzorzec w zakresie rozwiązywania konkretnych problemów przestrzennych. Dzięki swojej uniwersalności i szerokiemu oddziaływaniu można je uznać za przykład dobrych praktyk na pograniczu Polski i Niemiec i mogą stanowić inspirację dla współpracy na innych obszarach transgranicznych UE.
Trzecia edycja konkursu została poświęcona projektom odnoszącym się do dokumentu Wspólna Koncepcja Przyszłości dla polsko-niemieckiego obszaru powiązań opracowanego przez Polsko-Niemiecki Komitet Gospodarki Przestrzennej. Dokument przyjęła Polsko-Niemiecka Komisja Międzyrządowa ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej.
Komisja konkursowa, pod przewodnictwem Współprzewodniczących Polsko-Niemieckiego Komitetu Gospodarki Przestrzennej wyłoniła 5 laureatów spośród 35 nadesłanych zgłoszeń. Członkowie komisji przyznali także 2 projektom nagrody honorowe.
Materiały
Wyniki konkursu (opis zwycięskich projektów)Zdjęcia (1)
- Ostatnia modyfikacja:
- 07.06.2019 16:52 Zbigniew Przybysz
- Pierwsza publikacja:
- 07.06.2019 16:52 Zbigniew Przybysz