Należyta staranność w odpowiedzialnych łańcuchach dostaw
19.05.2022
Przedstawiciele biznesu, związków zawodowych, organizacji pracodawców, organizacji branżowych i organizacji społecznych oraz wszyscy zainteresowani mogli śledzić webinarium poświęcone tematyce należytej staranności w odpowiedzialnych łańcuchach dostaw. Wydarzenie otworzył minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Unijna dyrektywa w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju stawia przedsiębiorcom wymagania w trzech obszarach. To obowiązek należytej staranności dla określonych grup przedsiębiorstw w zakresie praw człowieka i kwestii środowiskowych, zwiększona odpowiedzialność i rozliczalność przedsiębiorstw za negatywne skutki prowadzonej działalności, poprawienie dostępu do środków ochrony prawnej dla osób dotkniętych tymi negatywnymi skutkami
– mówił podczas spotkania minister Grzegorz Puda.
Właściwe zrozumienie zagadnienia należytej staranności przez przedsiębiorstwa będzie miało istotne znaczenie w niedługiej przyszłości, w związku z planowaną dyrektywą w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (Corporate Sustainability Due Diligence Directive).
Dlatego celem webinarium było omówienie zagadnienia należytej staranności (due diligence), które zostało zdefiniowane w 2011 r. w Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka oraz opisane jako proces oparty na analizie ryzyka w standardzie odpowiedzialnego prowadzenia działalności biznesowej (responsible business conduct, RBC) jakim są Wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych.
Dzisiejsze podejście do społecznej odpowiedzialności biznesu stawia przed przedsiębiorstwami szereg oczekiwań – nie tylko wypełniania obowiązków regulacyjnych, ale również podążania za aktualnymi trendami zrównoważonego rozwoju a także wprowadzania procedur należytej staranności, które obejmują systemy zarządzania i procesy biznesowe zarówno w działalności własnej przedsiębiorstwa, jak również w łańcuchach dostaw i innych relacjach biznesowych.
Dzięki właściwemu podejściu do należytej staranności przedsiębiorstwa mogą skuteczniej unikać negatywnych skutków, jakie mogą powstawać w wyniku ich działalności w odniesieniu do takich obszarów jak: pracownicy, prawa człowieka, środowisko naturalne, interesy konsumentów, ład korporacyjny i przeciwdziałanie korupcji.
Na stronie KPK OECD są dostępne w języku polskim Wytyczne OECD dotyczące należytej staranności w odpowiedzialnym prowadzeniu działalności biznesowej, w których znajdziemy odpowiedzi na pytania:
- Jak włączać zasady odpowiedzialnego biznesu do polityk i systemów zarządzania?
- Jak identyfikować i oceniać faktyczne i potencjalne negatywne skutki związane z działaniami, produktami i usługami przedsiębiorstwa?
- W jaki sposób przedsiębiorstwa powinny wstrzymywać negatywne skutki swojej działalności, zapobiegać negatywnym skutkom lub je łagodzić?
- Jakie informacje należy monitorować w ramach procesu należytej staranności?
- Jakie są odpowiednie formy informowania o sposobie postepowania w przypadku wystąpienia negatywnych skutków działalności przedsiębiorstwa?
- Jakie są możliwe działania zaradcze w przypadku wystąpienia negatywnych skutków?
Webinarium zorganizowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Krajowy Punkt Kontaktowy OECD ds. odpowiedzialnego biznesu (KPK OECD).